> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> EMK İle İlgili Sunumlar    

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail: info@cekod.org


11 Ağustos'ta Site Yöneticileri Toplantısının Ardından

18 AĞUSTOS'TA YÜKSEK GERİLİM HATLARI İÇİN TOPLANTI

YAPILDI...

 

Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği (ÇEKOD) ile Çayyolu Platformu üyeleri, Oyak 6 ile Mutlu Tek ve Tolga 86 Siteleri yakınındaki pazaryeri karşısında yüksek gerilim hattı direğinin önünde basın açıklamalı toplantı yaptı.

Toplantıya basının ilgisi büyük oldu. Başta Anadolu  Ajansı (AA) olmak üzere,  Hürriyet (Hürriyet haber için TIKLAYINIZ), Sabah (SABAH haber için TIKLAYINIZ), Bugün gazeteleri ile Başkent TV toplantıya oldukça geniş yer verdi.

Toplantıda açılış konuşması yapan ÇAP Başkanı İlhan Tezel, elektromanyetik kirliliğin Çayyolu’nun en büyük sorunlarından biri olduğunu söyleyerek, sorunun çözümü için ÇEKOD’la birlikte yoğun olarak çalıştıklarını anlattı.

 ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre, Çekod'un etkinlikleri özetleyerek, bu etkinlikler içinde, Çayyolu semtindeki alt yapı sorunlarının başında gelen yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması veya güzergahının değiştirilmesi çabalarının da yer aldığını söyledi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in 28 Ocak 2004 tarihinde yaptığı bir açıklamada başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki iletim hatlarını yer altına indireceklerini taahhüt ettiğini kaydeden Öngöre, “Aradan yaklaşık dört yıl geçtiği halde Çayyolu semtinde meskûn mahal üzerinden geçen ve elektromanyetik kirlilik sebeplerinden biri olan yüksek gerilim hatlarının henüz yer altına alınmadığını” ifade etti.

Açıklamasında, yüksek gerilim hatlarının lösemiye yol açtığına dair bir haber okuyan Öngöre, bu hatların 200 metre yakınlarında yaşayan çocukların hastalığa yakalanma olasılığının, 600 metre uzağında yaşayanlara oranla 70 kat daha yüksek olduğunu belirtti.(CNN haberi için TIKLAYINIZ)

Öngöre, Enerji Bakanı Güler'e bir mektup göndereceklerini de ifade ederek, “Enerji Bakanı'nı verdiği sözü tutmaya çağırıyoruz” dedi. (GÖNDERİLEN MEKTUP İÇİN TIKLAYINIZ)

Elektrik Mühendisleri Odası üyesi Elektrik Mühendisi Hayrullah Kahyaoğlu'da konuyla ilgili teknik açıklamalarda bulundu.

Şehir dışından gelen enerji nakil hatlarının yerleşim yerlerinden tecrit edilerek gelmesi gerektiğini belirten Kahyaoğlu, enerji nakil hatlarının yer altında olmasının pahalıya mal olduğunu ancak yer altından geçecek enerji nakil hatlarının işletme bakımları ve insan sağlığı açısından bakıldığında çok daha uygun olduğunu söyledi.

 Daha sonra Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Engin UÇ, Çayyolu Platformu'nun üye derneklerle birlikte her geçen gün güçlenerek etkinliklerine devam ettiğini anlattı.

 

 Çayyolu Sağlık Tesisleri Derneği Başkanı ve ÇAP Yönetim Kurulu Üyesi Salih Oğuz, ÇEKOD'u ve Kurucu Başkanı M. Ramazan Öngöre'yi özverili çabaları  için kutladı.

 

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre'ye, çalışmalarından dolayı basın eliyle plaket verilen toplantı, Mehmet Yaşa tarafından fotoğraflandı.  ÇAP Yön. Kur Üyeleri Türkan Tezer, Bekir Koçaslan ile Gül Oğuz, Kubilay Yılmaz, Şinasi Çiftçi, Erol Kaya, Eraslan Erbektaş, Faruk Elmasoğlu tarafından basına tanıtılan ve yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması talepleri içeren dövizler büyük ilgi çekti.

 

 

 

GÜNCELE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZSite Tasarımı
cayyolum.com

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği