Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIK

YENİMAHALLE BELEDİYESİ SESİMİZİ DUYDU

Belediye baz istasyonlarına savaş açtı.

Başkan Yaşar, "Halkın sağlığı ile oynatmam !"

ÇEKOD kurulduğu günden beri BELEDİYELERDEN, " Çayyolu’nun, sağlıklı ve teknoloji ile uyumlu yaşama örnek teşkil etmesi için pilot bölge seçilmesini, bu kapsamda;

- Yerleşim alanlarında, sağlık ve çevre sorunu olduğu kadar bir belediyecilik sorunu da olan yüksek gerilim hatlarının yer altına, baz istasyonlarının ise maruziyetlere neden olmayacak uzaklıklara alınmasını,

-Yüksek Gerilim Hatları altına spor alanları yapılmamasını, buraların bodur ağaçlarla ağaçlandırılmasını"

talep etmektedir.

Yenimahelle Belediyesi sesimizi duydu. Başkan Yaşar baz istasyonlarıyla ilgili operasyonları başlattı ve verdiği demeçte "Halkın sağlığı ile oynatmam!" dedi.

Sayın Başkan'dan Yüksek Gerilim Hatlarıyla ilgili çığlıklarımızı da duymasını bekliyoruz.

                                                                             -----------

Yenimahalle Belediyesi’nden baz operasyonu

Belediye baz istasyonlarına savaş açtı
Yenimahalle Belediyesi, halk sağlığı açısından tehdit oluşturduğu gerekçesi ile kamuoyundan yoğun tepki alan kaçak baz istasyonlarına savaş açtı. Ekipler, yasal düzenlemelere aykırı biçimde kaçak olarak kurulan baz istasyonlarına geçit vermiyor. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kaçak kurulan baz istasyonlarına geçit vermeyeceklerini söyledi.
Yaşar, “Halkımızın sağlığı bizim için önemli. Yenimahallelinin sağlığını bir insan olarak ve belediye başkanı olarak düşünmem gerekiyor. GSM şirketleri maliyeti düşünerek baz istasyonlarını meskun mahallere kurmak istiyorlar. Biz teknolojiye karşı değiliz, cep telefonu kullanıyoruz. Ancak baz istasyonlarını meskun mahal dışına kurabilirler, bu konuda yardımcı da oluruz. Ancak ruhsatsız, kaçak olarak kurulan baz istasyonlarına izin vermeyeceğiz. Bu doğrultuda kaçak olarak kurulan veya yasal düzenlemelere uygun kurulmayan baz istasyonlarını yıkıyoruz” dedi.
 
Halkın sağlığı ile oynatmam
Başkan Yaşar, baz istasyonları ile ilgili yasal sorumluluğun belediyelere verildiğinin altını çizerek, “Bu istasyonların hangi şartlarda ve teknik özelliklerde kurulması ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmış. Baz istasyonlarının hastane, çocuk bahçesi, kreş ve okul gibi yerlerin yakınına kurulması engellenmiştir. Ancak anlaşma yoluyla binalarına baz istasyonu kurduranların da hem binada oturanların hem de yakın çevresinde ikamet edenlerin uzlaşmış olması gerekiyor. Bu koşullara aykırı olarak izinsiz, ruhsatsız gece yarısı kurulan baz istasyonları kurarak halkın sağlığı ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur” diye konuştu. Başkan Yaşar, bu tür baz istasyonları ile ilgili belediye ekiplerinin takipte olduğunu vatandaşlardan gelen ihbarları da titizlikle incelediklerini söyledi.
 
Eskilere tebligat yenilere yıkım
Ankara Valiliği İnsan Hakları İl Kurulu Başkanlığı’nın belediyelere baz istasyonlarının nerede ve hangi şartlarla kurulacağı konusundaki tebligatı üzerine Yenimahalle Belediyesi Zabıta ve İmar Müdürlükleri harekete geçti. Tebligatta baz istasyonlarının çocukların bulunduğu hastane, çocuk bahçesi, kreş ve okul gibi yerlere veya yakınlarına kurulmaması, teknik şartnameye uygun olarak kurulması ve ruhsat alan istasyonlar için imar ve yasal mevzuata uygun olması maddeleri uyarınca baz istasyonları yıkılıyor. Ekipler, daha önce kurulmuş olan baz istasyonlarına tebligat gönderirken, yeni kurulacak olanları da yıkıyor. Bu doğrultuda Hasan Doğan Stadı yakınlarında kurulan baz istasyonu yıkılırken; Anadolu Bulvarı üzerinde çalışmaları süren baz istasyonuna müdahale edildi. Çayyolu  Yaşamkent’te kurulum yapılmak üzere başlatılan çalışmalara da son verildi.

Haber: www.cayyolum.com

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com