Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

‘Teknolojiden Vazgeçmeden Sağlığını Koru’ sloganı altında Ümitköy Anadolu Lisesinde seminer verdik

 

ONKOLOJİ UZMANI ÇOCUKLARI UYARDI

HÜCRE KARNENİZE KANSER YAZDIRMAYIN !

 

 

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik KirliliktenKorunma Derneğince Ümitköy Anadolu Lisesinde düzenlenen “teknolojiden vazgeçmeden sağlığın korunması” başlıklı seminerde sunum yapan Dernek Üyesi ve Dr.Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Gürses Şahin,öğrencileri uyardı.

 

Dr. Şahin, “Ne zaman kanser oldum, sorusunun cevabı çoğunlukla yoktur. Elektromanyetik kirliliğe maruziyet dahil tüm çevre kirlilikleri, sigara vb toksin kullanımı ve kötü beslenme alışkanlıkları hücre karnenize yazılır ve bir gün karşınıza kanser olarak çıkabilir. Her maruziyet ve toksin alınımında kanser iyi not alır ve sınıf atlar. Gerçek bir mucize olan insan beyni ve vucudu ise sürekli maruziyet ve toksinlere karşı mücadele verse de işlevininin ancak yüzde doksan beşini kaybettiğinde sinyal verir. O yüzden ne zaman kanser olduğunu bilmek zordur. Kanser çoğunlukla az ama uzun süreli kötü alışkanlıklar ve maruziyetler sonucu oluştuğu için, cep telefonu vb elektrikli aletleri de kendinizi koruyacak şekilde ve ancak gerektiğinde kullanmanızı öneririm” dedi.

Dernek Üyesi Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim Uzmanı Hayrullah Kahyaoğlu, özellikle yüksek ve çok yüksek gerilim hatlarından uzak durulmasını önerdi.

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre ise, son yıllarda ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda konuyla ilgili olarak, uygunsuz cep telefonu kullanımının, özellikle çocuklarda; algılamada düşüş, beyin tümörleri, ileri yaşlarda göğüs kanseri, erken aizheimer, kalsiyum geçişi yanında DNA kırıklarına da yol açabileceğinin ortaya konduğunu söyledi.

Seminerde, teknolojiden vazgeçmeden sağlığın korunabilmesi için alınması gerekli tedbirlerden başlıcalarının; SAR değeri düşük cep telefonlarını tercih etmek, kulaklık kullanmak, cep telefonunu; kulağa yapıştırmamak, bedenden olabildiğince uzak tutmak, asansör, otobüs, tren vb taşıtlar içinde, bebek ve çocukların yakınında kullanmamak, gelişmiş ülkelerin bilinçli tüketicileri gibi cep telefonunu gerektiği kadar kullanmak, interneti kablolu kullanmak, elektrikli ev aletlerini belirtilen asgari uzaklıklarda tutmak, aralıklı ve gerektiği kadar kullanmak, olduğu anlatıldı.

Etkinliği izleyen Ümitköy Anadolu Lisesi Yöneticileri ve Çekod Üyeleri. katılımcıları kutladı. 

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com