Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

2016 nın ilk eğitimini, ‘Teknolojiden Vazgeçmeden Sağlığını Koru’ sloganı altında Türk Telekom Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinde verdik.

CEP TELEFONU “DNA”NIZI KIRABİLİR. TEKNOLOJİDEN VAZGEÇMEDEN SAĞLIĞINI KORU  

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği tarafından "Teknolojiden vazgeçmeden sağlığını koru" sloganı altında Ankara Ümitköy'deki Türk Telekom Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinde bilinçlendirme eğitimi yapıldı.

 

Dernek Başkanı M. Ramazan Öngöre, son yıllarda ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda konuyla ilgili önemli çalışmalar olduğunu açıkladı. Özellikle çocuklarda uygunsuz cep telefonu kullanımının, algılamada düşüş, beyin tümörleri, ileri yaşlarda göğüs kanseri, erken aizheimer, kalsiyum geçişi yanında DNA kırıklarına da yol açabileceğinin ortaya konduğunu söyledi. Sağladığı kolaylıklar ve oluşturulan algılar nedeniyle vazgeçilmez hale gelen cep telefonları ve diğer elektromanyetik kirlilik yaratan aletlerin muhtemel zararların görmezden gelindiğini anlattı.

 

Öngöre; ÇEKOD, 1995 yılında yayınlanmış AB direktifinde esas alınan ihtiyatlılık ilkesini benimseyerek 2006 yılında kurulmuştur. Türkiye’de “elektromanyetik kirlilikten korunma” amaçlı ilk dernektir. Elektromanyetik kirlilikten korunmak ve sağlığımızı korumak için özellikle cep telefonlarının ve elektrikli aletlerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda gençliği bilinçlendirme çalışmalarına, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle 2008 yılından beri devam etmekteyiz. Anlamlı olması bakımından, 2016 nın ilk eğitimini, ‘Teknolojiden Vazgeçmeden Sağlığını Koru’ sloganı altında Türk Telekom Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinde verdik. Ancak, yapılan uyarılar artık kanıksanmaya başlandı, halen zararsız olduğu söylenen limit kirlilik değerleri ise çok önceki yıllara ait çalışmalar sonucu tespit edilen değerlerdir. Sonuçları yıllar sonra ortaya çıkacağından, bu vahim bir durumdur.” dedi.

 

TOBB ETU Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ş. Levent Akgüngör, Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim Uzmanı Hayrullah Kahyaoğlu ve ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre tarafından gerçekleştirilen eğitimde, teknolojiden vazgeçmeden sağlığın korunabilmesi için; SAR değeri düşük cep telefonlarını tercih etmek, kulaklık kullanmak, cep telefonunu; kulağa yapıştırmamak, bedenden olabildiğince uzak tutmak, asansör, otobüs, tren vb taşıtlar içinde, bebek ve çocukların yakınında kullanmamak, gelişmiş ülkelerin bilinçli tüketicileri gibi cep telefonunu gerektiği kadar kullanmak, interneti kablolu kullanmak, elektrikli ev aletlerini belirtilen asgari uzaklıklarda tutmak, aralıklı ve gerektiği kadar kullanmak, yüksek gerilim hatları ve baz istasyonları maruziyet alanlarından uzak durmak vb tedbirlerin alınması, gerektiği anlatıldı.

 

 

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com