Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

SOSYAL BİLİMLER LİSESİNDE ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMA EĞİTİMİ ÇOK İLGİ ÇEKTİ

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneğince, 18 Mayıs 2016 Çarşamba saat 14:00 de Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesinde ilk kez “Teknolojiden Vazgeçmeden Zararlarından Korunmak” başlıklı eğitim verildi.

Eğitim, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı GNRK Uzmanı Gaye Umurhan, Elektrik Mühendisi Hayrullah Kahyaoğlu ve ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre tarafından gerçekleştirildi.

Eğitimde, iyonize olmayan radyasyona bağlı elektromanyetik kirliliğin; baz istasyonları, cep telefonları, tv ve radyo vericileri, radarlar, yüksek gerilim hatları, trafolar ve her türlü elektrik hat ve aletleri tarafından yaratıldığı, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansınca, 2B sınıfı kanserojen olarak kabul edildiği, bu sebeple; yüksek gerilim hatlarından uzak durulması, SAR değeri düşük cep telefonların tercih edilmesi, cep telefonunun; oldukça kısa süreli ve kablolu kulaklıkla kullanılması, kulağa yapıştırılmaması, bedenden olabildiğince uzak tutulması, asansör, otobüs, tren vb taşıtlar içinde, bebek, çocuk ve hamilelerin yakınında kullanılmaması, internetin kablolu kullanılması, elektrikli ev aletlerini belirtilen asgari uzaklıklarda tutularak ve aralıklarla kullanılması gerektiği anlatıldı.

Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesinin sosyal bilimler alanında Ankara’da açılmış ilk lise olduğu, Okul Müdürü M. Emin Ergun’dan öğrenildi.

 

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com