Her hakkı saklıdır ENGLİSH


          ÇEKOD-ÇALIŞMA GRUBU YENİMAHALLE BELEDİYESİ ÇAYYOLU SEMT BİRİMİ ÇALIŞMALARI                          (Katılım ve Danışma için)    İRTİBAT   0535 310 04 56

e-posta adresimiz:

cekod06@yahoo.com.tr

> ÇEKOD'u Tanıyalım

>GENÇLİĞİ BİLİNÇLENDİRME

GENÇLİĞE SUNUM için TIKLAYINIZ

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Konunun Uzmanları

     *GNRK Merkezi

     *Prof. Dr. Nesrin Seyhan

Prof. Dr. SEYHAN'ın Konuşması

Prof. Dr. Murat TUNCER

     *Prof. Dr. Selim Şeker

* WHO DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ  2009 Raporu

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

>ZİYARETÇİ DEFTERİ İnsanlarımızın Görüşleri- Tepkileri (Mektuplar)

>Aydınlarımızın Görüşleri- Tepkileri

-Şükran Kozalı-Yazar

-Sema Gülez- İş Kadını

>SSAR DEĞERİ EN (DÜŞÜK-YÜKSEK) TELEFONLAR

> ÇEKOD'a Üyelik

 • Telefonlarımız:

 • (312) 240 77 47

 • (312) 242 03 31

 • Posta Çeki Numaramız

 • 6092930

 • Hesap Numaralarımız

 • Ziraat Bankası Başkent Şb

 • 52643750/5001 (TL)

 • 52643750/5002 (EUR)

 • Vergi Numaramız/Ankara Doğanbey 2330640401

 

GENÇLER FACEBOOK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KÖYLÜ VATANDAŞIN BAZ İSTASYONUNA KARŞI DUYARLILIĞI VE TEPKİSİ Tıklayınız

 

CEP TELEFONLARININ SAR DEĞERLERİNİ öğrenmek için tıklayınız 

 

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN

 

Önlemler 1 için tıklayınız

 

Önlemler 2 için tıklayınız

 

Önlemler 3 için tıklayınız

 

Bizden

MAKALE

Okur musunuz ?

 

-1-“ELEKTROMANYETİK  KİRLİLİK”

İHTİYATLILIK  ve  KATILIMCI  DEMOKRASİ

tıklayınız  

 

2- ATATÜRK’ÜN ÇEVRECİ YÖNÜ tıklayınız

 

3-ÇOCUKLARIMIZ TEHLİKEDE NE YAPABİLİRİZ

ÇEKOD NE YAPIYOR tıklayınız

www.cekod.org

TELEVİZYON

1- Hacettepe Ün.Tıp Fak.den Prof. Dr  Çağatay GÜLER ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖRE'nin Kanal B Televizyonunda Ayşe Gaye TOKMAN'ın sunumunda TÜKENMEDEN TÜKETMEK adlı programda yaptıkları      Elektromanyetik Kirlilik konulu söyleşiyi İzlemek için tıklayınız.

2-Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır. İzlemek için tıklayınız.

3-Söylesi1 İzlemek için tıklayınız

4. Avni AKYOL Öğrencileri Etkinlikte tıklayınız

www.cekod.org

Mayıs Ayı  Ziyaretçi Sayısı:  1550

Toplam Ziyaretçi Sayısı :   45327

              PANEL

 • KANSERLE SAVAŞ DAİRESİ

 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

 • GAZİ ÜNİVERSİTESİ

 

“YÜKSEK GERİLİM HATLARI İÇİN ÖNLEM ALINMASI, BAZ İSTASYONLARI ve CEP TELEFONLARINDA İSE ALINAN ÖNLEMLERİN ARTTIRILMASI GEREKİYOR” 

ÇEKOD ve Yenimahalle Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği panelde;

 • Kanserle Savaş Dairesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi Bilim İnsanları, “yüksek gerilim hatlarında önlem alınması, baz istasyonları ve cep telefonlarında önlemlerin arttırılması gerek !” dediler.

 • Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR, “Bu panelde, bilim insanları tarafından dile getirilecek doğrular, Belediye karar ve uygulamaları için de yönlendirici olacaktır.” dedi.

 • İzleyicilerin ısrarlı talebi üzerine, panelde varılan sonuçları gösteren bir bildiri yayınlanması, konuşmacılarca kabul edildi.

Çekod-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği’nin Yenimahalle Belediye Başkanlığı İle ortaklaşa düzenlediği “Baz İstasyonu, Cep Telefonu, Yüksek Gerilim Hattı / Elektromanyetik Kirlilik – Kanser, Sağlık, Alınabilecek Önlemler” Başlıklı Panele, ilgi ve katılım yoğun oldu.

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE’nin oturum başkanlığını yaptığı panele Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Emire OLCAYTO, Hacettepe Ün. Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Abd. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Acar VAİZOĞLU, Gazi Ün. Tıp Fakültesi Biyofizik Abd. Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Bahriye SIRAV konuşmacı olarak katıldılar.  

Panelin açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR, “Elektromanyetik kirliliğin, teknolojik gelişmeyle birlikte artan çağın getirdiği bir sorun olduğunu, teknolojik gelişmelerden geri kalınamayacağı için Elektromanyetik Kirliliğin yarattığı zararlardan korunma yolunda önlemler geliştirilmesi ve alınması gerektiğini, ancak, ülkemizde yürürlükteki mevzuat içerisinde belediyelerin yetkilerinin çok sınırlı olduğunu, özellikle baz istasyonları konusunda kendilerine çok da zararlı olmadığı konusunda bilgiler verildiğini, buna rağmen bölgede kaçak yapıldığını belirledikleri 4-5 baz istasyonunu yıktıklarını, bu panelde, bilim insanları tarafından dile getirilecek doğruların Belediye karar ve uygulamaları için de yönlendirici olacağını söyledi.

 

Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Emire OLCAYTO, yaptığı sunumda, “Dünyada ve Türkiye’de kanserin sürekli arttığını, önümüzdeki yıllarda kanserin, birinci ölüm sebebi olacağını, bu yüzden alınması gereken tedbirlerin acilen arttırılması ve uygulanması gerektiğini, Türkiye’de kanser vaka sayımlarının son yıllarda başladığını, Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığının kanseri önleme ve savaş çalışmalarında imkanları ölçüsünde yoğun çaba gösterdiğini, elektromanyetik alanların diğerlerine nazaran yeni bir konu olması sebebiyle Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığının gündemine yeni girdiğini, ancak Türkiye’de bu konuda yetki karmaşası olduğunu, son olarak çıkarılan çerçeve yönetmelikle alt sağlık komisyonu oluşturulduğunu, Türkiye’de Kanser Savaş Kurumunun mutlaka kurulması gerektiğini“ anlattı.

Hacettepe Ün. Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Abd. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Acar VAİZOĞLU; “Dünya Sağlık Örgütünce, elektromanyetik alanların 2B Sınıfı kanserojen olduğunun teyit edildiğini, yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, diğer kanser yapıcılarına nazaran yeni gündeme alınan elektromanyetik alanlar için belirlenen kanser sınıfının daha da arttırılmasının kuvvetle muhtemel olduğunu, bunun da “bilimde ihtiyatlılık ilkesi” gereği önlem alınmasını gerektirdiğini, Dünyada alınan önlemler konusunda önemli farklılıklar bulunduğunu, sürdürülen araştırmalarda elde edilen sonuçlar paralelinde, gelişmiş ülkelerde mesela İsveç’te kabul edilebilir manyetik alan yoğunluğunun 1 mili gouse olduğunu, halbuki, Türkiye’de 4 mili gouse’un güvenli yoğunluk kabul edildiğini, Türkiye’de yerleşim yerlerinden geçen yüksek gerilim hatları konusunda sağlık açısından koruyucu hiçbir mevzuat ve önlemin olmadığını, mevcut yönetmeliğin 5 metreye kadar ev, okul vb yapılmasına imkan verdiğini, halbuki bu alanlarda 25 mili gouse’u bulan yoğunluklar olduğunu bizzat ölçerek tespit ettiklerini, alınabilecek en önemli önlemin; yüksek gerilim hatları, baz istasyonları dahil elektromanyetik kirlilik alanlarından olduğunca uzak durmak olduğunu, bu mesafenin asgari 100 metre olmasında yarar bulunduğunu, evdeki elektrikli her alet için ayrı yaklaşma mesafesi hesap edildiğini, bu aletleri kullanırken de yaklaşma mesafelerine dikkat etmek gerektiğini, cep telefonunu gerektiğinde kulaklıkla kullanmanın nispeten koruyucu olacağını ,” anlattı.

Gazi Ün. Tıp Fakültesi Biyofizik Abd. Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Bahriye SIRAV, GNRK Uzmanı Semih ÖZDEN’le birlikte cep telefonunun direk kulağa tutulması ile kulaklık kullanılması halinde maruz kalınan radyasyon farkını gösteren bir demo yaparak başladığı sunumda; “Radyasyon, elektromanyetik alan, sar değerleri, yapılan deney ve araştırmaları, Dünyada ve Türkiye’de kabul edilen maruziyet sınırlarını, elektromanyetik kirliliğe maruz kalınması halinde ortaya çıkan ve bir kısmı GNRK laboratuarlarında da teyit edilen sonuçları, alınması gereken önlemleri” bilimsel bir dille anlattı.

Yenimahalle Belediyesinin ikramda bulunduğu aradan sonra dinleyiciler, konuşmacılara gerek yaşadıkları sorunlar gerekse genel bilgilenme amaçlı onlarca soru sordular ve cevap aldılar.

Konusunda Türkiye’nin en önemli bilim insanlarından olan konuşmacıların yaptığı sunumun bir bildiri ile taçlandırılması talepleri de konuşmacılarca kabul edildi.

Söz alan ÖNGÖRE, ÇEKOD’un; teknolojiyi desteklediğini ve ihtiyatlılık ilkesini benimsediğini, bu sebeple, sağlık için riskli konumdaki baz istasyonlarının uygun yerlere taşınmasını,  tehlike arz eden yüksek gerilim hatlarının ise meskûn mahallerde güzergahlarının değiştirilmesini veya yer altına alınmasını, elektromanyetik kirliliğin yarattığı tehlike konusunda; bireyin ve toplumun bilinçlendirilmesini, tehlikenin yaratanlarca önlenmesini, önlem alınmasını ve Çayyolu'nun pilot bölge seçilmesini talep ettiğini, bu panelde yapılan sunumların da ÇEKOD’un taleplerinde ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

 

Kanserle Savaş Dairesi; Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çayyolu Platformu’nun katkılarıyla Çekod Başkanı M. Ramazan Öngöre, Çekod Üyeleri Hayrullah Kahyaoğlu, Şinasi Çiftçi, Ömer Karagülle, Zümrüt Yılmazer, Yenimahalle Belediyesi Çayyolu Semt Birimi Sorumlusu Hale Albay ve çalışanları ile Yenimahalle Belediyesi Özel Kalem ve Kültür Müdürlükleri koordinasyonu ile gerçekleştirilen sunum yaklaşık 170 kişi tarafından izlendi ve 4saat sürdü.

 • Konuşmacılarca, dinleyicilerin talebi üzerine, panelde varılan sonuçları gösteren bir bildiri hazırlanmaya başlanmıştır.

 • Panel’de yapılan konuşma ve sunumlar bir kitapçık olarak derlenebildiği taktirde ayrıca duyurulacaktır.

--------------------------------------------------------------------

BASINDA PANEL

SABAH GAZETESİ 1       SABAH GAZETESİ 2

 ÇAYYOLU HABER        ÇAYYOLUM COM        ÇAYYOLU PLATFORMU        EMO         MEV

 

SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Site Tasarımı cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği www.cekod.org