Her hakkı saklıdır> ANA SAYFA

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

>GENÇLİĞİ BİLİNÇLENDİRME

tıklayınız

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Konunun Uzmanları

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

     Prof. Dr. Selim Şeker

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

>ZİYARETÇİ DEFTERİ İnsanlarımızın Görüşleri- Tepkileri (Mektuplar)

>Aydınlarımızın Görüşleri- Tepkileri

-Şükran Kozalı-Yazar

-Sema Gülez- İş Kadını

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: (312) 240 77 47

Tel: (312) 236 10 33

e-mail:

info@cekod.org,

cekod06@yahoo.com.tr

 

GENÇLER FACEBOOK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KÖYLÜ VATANDAŞIN BAZ İSTASYONUNA KARŞI DUYARLILIĞI VE TEPKİSİ Tıklayınız

 

CEP TELEFONLARININ SAR DEĞERLERİNİ öğrenmek için tıklayınız 

 

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN

 

Önlemler 1 için tıklayınız

 

Önlemler 2 için tıklayınız

 

Önlemler 3 için tıklayınız

 

Bizden

MAKALE

Okur musunuz ?

 

-1-“ELEKTROMANYETİK  KİRLİLİK”

İHTİYATLILIK  ve  KATILIMCI  DEMOKRASİ

tıklayınız  

 

2- ATATÜRK’ÜN ÇEVRECİ YÖNÜ tıklayınız

 

3-ÇOCUKLARIMIZ TEHLİKEDE NE YAPABİLİRİZ

ÇEKOD NE YAPIYOR tıklayınız

www.cekod.org

TELEVİZYON

1. Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır. İzlemek için tıklayınız.

 2. Söyleşi 1 İzlemek için tıklayınız

3. Avni AKYOL Öğrencileri Etkinlikte tıklayınız

www.cekod.org

 

             ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÇEKOD-ÇAYYOLU

ELEKTROMANYETİK

KİRLİLİKTEN KORUNMA

DERNEĞİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

Çekod-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği merkezinde yapılan Genel Kurul, başarıların paylaşıldığı samimi ve neşe dolu bir hava içinde geçti.

Divan Başkanlığını U. Ömer ESENTÜRK’ün yaptığı genel kurul, başarıların paylaşıldığı, samimi ve neşe dolu bir hava içinde geçti.

Açılış konuşmasını yapan ÇEKOD Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE, geçmişi sadece 2,5 yıl olan Çekod’un, tüm olanaksızlık ve güçlüklere rağmen Türkiye çapında bilinen, mahalli ve ulusal yazılı ve görsel basında sürekli yer alan bir dernek haline geldiğini söyledi.

Küçük ama etkin bir dernek olan Çekod’un; başta yargı kararıyla baz istasyonu kaldırılması olmak üzere Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen pek çok etkinliğe imza attığını, yine Türkiye’de ilk kez gençlere “elektromanyetik kirlilikten korunma” konusunda eğitim verilmeye başlandığını, okullardan gelen talepleri karşılayamadıklarını, bu sebeple önümüzdeki dönemde eğitim çalışmalarının bir proje haline getirileceğini anlattı.

Kanser risklerinden biri olan “Yüksek Gerilim Hatları” konusunda sonuç alınabilmesi için daha çok çaba gösterileceğini söyleyen ÖNGÖRE, bu yüzden sınırlı sayıda yapılan üye kayıtlarında yüksek gerilim hatlarına çok yakın olan sitelerde oturanların tercih edildiğini belirtti.

Çalışmalarda emeği geçen ve desteklerini esirgemeyen gönüllülere ve üyelere teşekkür etti.

Söz alan üyeler, Namık ÖNER, Av.Hüseyin BARAN, Dr. Levent AKGÜNGÖR, Kemal NALBANT, Dr. Gürses ŞAHİN, Temel TAŞ, Hayrullah KAHYAOĞLU, Seçkin TAN, Yavuz GERÇEK, Sebahattin BAYRAMOĞLU, Şinasi ÇİFTÇİ, Kubilay YILMAZ, Bilge ÖNGÖRE, Onur LEBLEBİCİOĞLU, Güler ARSLAN, Ayşıl ÖZSOY, Celal ÜNLÜ, Eraslan ERBEKTAŞ ve Ali ÇATALOĞLU dernek faaliyetleri hakkında ve çeşitli konularda görüş ve önerilerde bulundular.

Görevde olmaları nedeniyle toplantıya katılamayan üyelerden Ömer KARAGÜLLE, İlhan KANTARCI, Celal BAYRAK, Zümrüt YILMAZER Genel Kurula kutlama mesajları gönderdiler.

Denetim ve Yönetim Kurulu çalışmaları katılımcıların oy birliği ile aklandı. Gündemin diğer maddelerini takiben dilek temennilere geçildi. M. Ramazan ÖNGÖRE bu yıl çalışmaların komisyonlar halinde olması gerektiği belirtti. U. Ömer ESENTÜRK, Öngöre‘ye çalışmaları için teşekkür etti.

Yapılan seçimlerde, Yönetim kurulu asil üyeliklerine; M. Ramazan ÖNGÖRE-Başmüfettiş (Doğa Sitesi), U. Ömer ESENTÜRK-E.Tümamiral (Yiğitler Sitesi), Yavuz GERÇEK-E.Muhasebeci (Koru Sitesi), Namık ÖNER-E.Banka Müdürü (Beyazgül Sitesi), Celal BAYRAK-Doçent Dr.(Fizik-Oyak 4 Sitesi)), yedek üyeliklere Dr.Levent AKGÜNGÖR (Çocuk Hastalıkları-Doğa Sitesi), Celal ÜNLÜ-E.Albay (Oyak 4 Sitesi), Hayrullah KÂHYAOĞLU-Elektrik Mühendisi (Doğa Sitesi), Güler ARSLAN-Ev Hanımı (Doğa Sitesi), Ayşıl ÖZSOY-E.Öğretmen (Oyak 7 Sitesi), Denetleme Kurulu asil üyeliklerine; Ömer KARAGÜLLÜ-Başmüfettiş (Doğa Sitesi), Sabahattin BAYRAMOĞLU-E.Banka Müdürü (Özgecan Ap.), Temel TAŞ-E.Albay (Doğa Sitesi), yedek üyeliklere; Zümrüt YILMAZER-Yüksek Mühendis (Doğa Sitesi), Ali ÇATALOĞLU-E.Öğretmen (Konutkent 2 Sitesi), Onur LEBLEBİCİOĞLU-E.Banka Yöneticisi (Değişim Ap.)seçildiler.

Başarıların paylaşıldığı, samimi ve neşe dolu bir hava içinde geçen genel kurul anı fotoğraflarının çekilmesiyle sonlandı.

Yönetim Kurulu Seçildi

Oybirliği ile seçilen Yönetim Kurulu toplanarak şu şekilde görev dağılımı yaptı.

  • M. Ramazan Öngöre-Başkan, Başmüfettiş/Doğa Sitesi Yön. Krl. E. Bşk.nı,

  • U. Ömer Esentürk-Başkan (Vekili)Yardımcısı, E.Tümamiral/Yiğitler Sitesi Yön. Krl. E. Bşk.nı,

  • Yavuz Gerçek-Genel Sekreter, E.Muhasebeci/Koru Sitesi Yön. Krl. Bşk. Yrd.sı,

  • Namık Öner-Sayman, E.Bankacı/Beyazgül B Sitesi E. Yön.Krl. Bşk.nı,

  • Doç. Dr. Celal Bayrak-Üye, Hacettepe Üniversitesi Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi/Oyak 4 Sitesi Yön. Krl. Bşk.nı

  • Ayrıca, E. Müdür Y./Doğa Sitesi Yön. Krl. E. Bşk.nı Şinasi Çiftçi, İdari İşlerle görevlendirildi.

ÇEKOD-ÇAYYOLU ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMA DERNEĞİ

II. OLAĞAN GENEL KURULU 03/05/2006-31/12/2008 TARİHLERİ ARASI

 YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

 

Derneğimiz, elektromanyetik kirliliklerin yarattığı risklerinden korunmak için Çayyolu Platformu, Doğa, Koru, Beyazgül, Tuğberk, Yiğitler, Özgecan, Canyuva, Güzelkent, Köknar, Temsa, İşbankalılar ve Ankaralılar Sitelerinin destekleriyle başlatılan oluşumun devamı olarak 03/05/2006 tarihinde kurulmuştur.

Derneğimiz, konusunda Türkiye’de ilk ve tekdir. Derneğimizin üye sayısı ve olanakları çok sınırlıdır. Çoğu kişi gittikçe daralan bu olanaklar içinde bir şey yapmanın mümkün olmadığını dile getirmişlerdir.

 Tüm imkansızlık ve engellemelere rağmen Derneğimiz kuruluşundan bu yana Türkiye’ye emsal teşkil edecek pek çok başarıya ve etkinliğe imza atmıştır. Bu başarılar mahalli ve ulusal yazılı ve görsel basında ve internet gazetelerinde sürekli yer almıştır.

Ayrıca, Derneğimizin etkinlikleri internette Derneğimize ait www.cekod.org u tıkladığınızda ulaşacağınız web sitemizde de sergilenmektedir. Web sitemizi ziyaret eden sayısı 15.000 e yaklaşmıştır.

 Başta Çayyolu olmak üzere Ankara ve Türkiye’nin her yerinden hatta yurt dışından pek çok sayıda danışma ve dayanışma mesajları alınmakta, zaman yettiği ölçüde onlarla da iletişim kurulmaya çalışılmaktadır.

 Derneğimiz, Çayyolu Platformunda Yönetim Kurulu üyeliği ile temsil edilmekte ve en etkin dernekler içinde yer almaktadır.

Çekod’un etkinliklerinden ve başarılarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

·         Derneğimizin kuruluşu, TEB Otelinde düzenlenen Çayyolu I. Kurultay’ında; Mülki İdare, Belediye Başkanları ve yüzlerce katılımcıya sunulan bir bildiriyle kamuoyuna duyurulmuştur.

·         ÇEKOD’un takibinde olan, Ankara Çayyolu Doğa Sitesi yanı başındaki ağaçlandırma alanı üzerinde bulunan kule tipi baz istasyonunun kaldırılması yolundaki mahkeme kararı, Yargıtay’ca onandı. GSM Şirketinin “Tashihi karar” talebi reddedildi. Yargıtay Başkanlar Kurulunca karar bir kez daha onanınca Kule tipi baz istasyonu icra marifetiyle kalktı. 5 Yıl süren hukuk mücadelesi ile elde edilen ve Türkiye’de bir ilk olan bu sonuç benzerleri için de emsal oluşturacak.

·         Yine, Doğa Sitesinde 6 Yıldır kaldırtılamayan Çatı Tip Baz İstasyonu yaratılan kamuoyu baskısıyla söküldü.

·         MESA Koru Sinemalarında Elektromanyetik Kirlenme konusunda Gazi Üniversitesi Biyofizik Bölüm Başkanı Pof. Dr. Nesrin SEYHAN “Elektromanyetik Kirlilik ve Etkileri: Çayyolu’nda Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları” konulu bir konferans vermiş ve Çayyolu’nda kanser vb sağlık riskleri açısından durumun vahim olduğu değerlendirmeleri yapılmıştır. Gazi Üniversitesi ve ODTÜ ile iletişim ve dayanışmalarımız devam etmektedir.

·         Üniversite öğrencilerine bilimsel çalışmaları için Derneğimiz ve konu ile ilgili bilgi ve döküman sağlanmıştır.

·         Elektromanyetik risklerden korunmak için, Ankara Valiliğinin izniyle ilköğretim çağındaki çocuklar için 2008 yılında başlatılan “Gençleri Bilinçlendirme Çalışmaları”nın arttırılarak sürdürülmüştür. Böyle bir çalışma Türkiye’de ilk kez yapılmaktadır. Şimdiye kadar 3 okulda 5 kez yapılan çalışmanın kendi okullarında da yapılmasını isteyen okul sayısı pek çoktur, talepleri karşılamakta zorluk çekmekteyiz. Bu yüzden bu çalışmalar bir proje haline getirilerek sürdürülecektir.

·         Çocuklar arasında ödüllü yarışma düzenlenmiş, aylık çocuk dergilerinde elektromanyetik kirlilik ve çekod’u anlatan makaleler yazılmış, Gençlik Şenliklerinde stantlar açılmıştır.

·         TV lerde yayınlara katılınarak elektromanyetik kirlilik konusuna; kamuoyunun, özellikle gençlerin, bilim insanlarının, ünlü sanatçıların, yöneticilerin ve siyasilerin dikkatleri çekilmeye çalışılmıştır.

·         Gazi Üniversitesi GNRK Merkezi akademisyenleriyle birlikte, Sn. Enerji Bakanına açık mektuplu "Yüksek Gerilim Hatları Yer Altına Alınmalı " toplantısında Kezban Mercan Anaokulu yanında ve yüksek gerilim hatları altında ölçümleme yapılmıştır.

·         Pazaryerinde "Yüksek Gerilim Hatları Yer Altına Alınmalı" talepli etkinlik düzenlenmiştir.

·          ODTÜ öğrencileriyle birlikte Çayyolu'nda elektromanyetik kirlilik ölçümleri yapılmıştır.

·         Telekomünikasyon Kurumunun, Çayyolu’nda yaptığı ölçümlemelere refakat edilmiştir.

·         Sn. Çevre Bakanına muhatap “Yerleşim yerlerine çok yakın olan baz İstasyonlarının kaldırılması” talepli 10.000 imzanın toplandığı imza kampanyaları düzenlenmiştir.

·         Elektromanyetik kirlilikten kolayca korunmaya uygun mevzuat geliştirilmesi yolunda Çevre Bakanlığı’na öneri ve başvurularda bulunulmuştur.

·         Çayyolu’nda Ali Rıza Bey Ormanında, Mustafa Kemal Mahallesi’nde, Eryaman’da ve Nato Mahallesi’nde “Baz İstasyonlarının kaldırılması” talepli geniş katılımlı açık hava toplantıları düzenlenmiş veya desteklenmiştir

Türkiye’nin hemen her ilinden ve yurtdışından, baz İstasyonlarından, yüksek gerilim hatlarından vb şikayeti olan onlarca kişi ve avukatlara; bilgilendirme, yönlendirme ve hukuki alanda destekte bulunulmuştur.

Ziyaretçi sayısı 15.000’e yaklaşan www.cekod.org web sitesi kurulmuş, bu sitede; konu ile ilgili mahkeme kararlarına, bilim insanı ve uzmanların çalışmalarına ve görüşlerine, teknik ve hukuki bilgilere ve güncel olaylara yer verilerek kamuoyunun bilgilendirilmesine ve bilinçlendirilmesine çalışılmaktadır. Web sitesi kısa zamanda Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden ziyaret edilen bir site haline gelmiştir.

Emeği geçen gönüllülere ve üyelere teşekkür ederiz.

 

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği www.cekod.org