> Ana sayfa

TELEVİZYON

Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır.

İzlemek için tıklayınız.

 

www.cekod.org

 ÇEKOD,“GENÇLİĞİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”NI SÜRDÜRÜYOR

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİ BİLGİ KÜPÜ

Bu kez, Türkiye Noterler Birliği İlköğretim  Okulundaydık.

Türkiye Noterler Birliği İlköğretim Okulundaki etkinliğimizde gençlerin gözü, bilgi ve başarı ile parlıyordu. Bizde onlarla gurur duyduk.

Türkiye çapında en başarılı İlköğretim Okulları içinde yer alan Türkiye Noterler Birliği İlköğretim  Okulunda, Elektromanyetik kirlilik tehlikesinden gençlerimizi korumak için Ankara Valiliğinin onayı ile sürdürdüğümüz “Gençleri Bilinçlendirme Çalışmaları”nı istek üzerine 13.330-14.30 arasında gerçekleştirdik.

5A, 5B, 6A, 6B, 6D ve 8B Sınıflarının katıldığı etkinlikte, önce ÇEKOCAN rozetleri takıldı, herkes ÇEKODCU oldu. “Elektromanyetik Kirlilik Etmenleri” başlıklı broşürler dağıtıldı.

Çekod Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE tarafından yansı cihazıyla açılışı yapılan sunumda, ÇEKOD tanıtıldı.

Çekod Başkan Vekili U. Ömer ESENTÜRK yansı cihazıyla devam ettiği sunumda, elektromanyetik alan ve kirlilik tanımları ile kirlilik sebepleri ve çocukların neden daha çok risk altında oldukları, cep telefonunun tehlikeleri, nasıl kullanılması gerektiği ve elektromanyetik kirlilikten ne şekilde korunabileceklerini anlatırken bataryası çıkarılmış cep telefonunu göstererek, "En iyi cep telefonu budur" dedi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent AKGÜNGÖR, elektromanyetik kirliliğin, kanser türü hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını belirterek kanserin yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıktığını anlattı ve tıbbi soruları cevapladı.

Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim Uzmanı Hayrullah KAHYAOĞLU daha çok teknik bilgiler verdi ve soruları cevapladı.

Öğrencilerden   Ege BAYKARA, Hüseyin ANKARA, Ali Fuat DİNÇER, Batuhan ORHON, Gözde TELBAKIROĞLU, Zeynep AYDIN, Ceren BOZKAYA, Seren GÜNEY, Yavuz KAYLAN, Kaan MOROVA  ve daha birçokları bilinçli sorularıyla beğeni kazandılar.

Öğrenilenlerin ölçme yoluyla pekinleştirilmesi amacıyla,

1. Elektromanyetik kirlilik nedir ?

2. Elektromanyetik kirliliği neler yaratır ?

3. Kendimizi, elektromanyetik kirlilikten nasıl koruruz ?

sorularına her öğrencinin ayrı ayrı cevap hazırlaması ve hazırlanan cevapların yine öğrenciler tarafından derneğimizin cekod06@yahoo.com.tr adresine 31 Mart 2010'a kadar gönderilmesi istendi.

Değerlendirme sonuçlarının 30 Nisan 2010 tarihine kadar okul yönetimine toplu olarak bildirileceği, ayrıca www.cekod.org sitesinde yer verileceği duyuruldu.

Etkinlik sonunda,  başarılı eğitimci Okul Müdürü Hikmet ATICI, duyarlılğımız nedeniyle ÇEKOD adına başkanımız M. Ramazan ÖNGÖRE'ye çiçek verdi.

Teknik ve bilimsel desteği Saymanımız Namık ÖNER, Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Celal BAYRAK tarafından verilen etkinlik başarılı geçti.

 

www.cekod.org

                          

Elektromanyetik risklerden korunmak için ÖNLEMİNİZİ ALIN

Önlemler 1 için tıklayınız             Önlemler 2 için tıklayınız                                       

       Önlemler 3 için tıklayınız

BAZ İSTASYONLARINA KARŞI HUKUKİ TAVSİYELER
1-KAT MALİKLERİ AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
2-KİRACI AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
3-KOMŞULUK HUKUKU AÇISINDAN DURUM

DERNEĞİMİZCE TAKİP EDİLEN DAVAYA AİT MAHKEME KARARI ve BİLİRKİŞİ RAPORU ÖZETİ
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan ve Ankara Asliye Hukuk Mahkemesince kabul edilerek kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin karar verilen 27 sayfalık Raporda özetle şöyle denilmektedir:

İMZA KAMPANYASI ASKIYA ALINARAK İPTAL EDİLDİ
2007 yılında ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte Ali Rıza Bey Ormanında üçyüz kişinin, Atapark’ta bin kişinin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş
ve ÇAYYOLU PLATFORMU’nun önderliğindeki başlatılan imza kampanyasında on binin üzerinde imza toplanmıştır. Onbin imza ve yirmi iki dernek adına, tespit, öneri ve talepleri iletmek üzere 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sn. Osman PEPE’den ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte talep edilen randevu; uzun bir süre beklenmesi ve ülkenin seçim ortamına girmesi üzerine, yeni Bakan gelene kadar askıya alınarak iptal edilmiştir.

YÜKSEK GERİLİM HATLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

BAZ İSTASYONLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanan ve Çayyolu’nda kurulu bir kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi kararına esas olan 27 sayfalık Bilirkişi Raporunda özetle şöyle denilmektedir:
“-Mahallinde yapılan keşif esnasında Doğa Sitesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı tepkili oldukları ve kaldırılması yönünde pankartlar astıkları gözlenmiştir.

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği

www.cekod.org