> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Konunun Uzmanları

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

     Prof. Dr. Selim Şeker

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

>İnsanlarımızın Görüşleri- Tepkileri (Mektuplar)

>Aydınlarımızın Görüşleri- Tepkileri

-Şükran Kozalı-Yazar

-Sema Gülez- İş Kadını

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: (312) 240 77 47

Tel: (312) 236 10 33

e-mail:

info@cekod.org,

cekod06@yahoo.com.tr

 

Bizden

MAKALE

Okur musunuz ?

 

-1-“ELEKTROMANYETİK  KİRLİLİK”

İHTİYATLILIK  ve  KATILIMCI  DEMOKRASİ  

 

2- ATATÜRK’ÜN ÇEVRECİ YÖNÜ

 

www.cekod.org

 

TELEVİZYON

Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır.

İzlemek için tıklayınız.

 

www.cekod.org

Mayıs Ayı Ziyaretçi Sayısı: 1136

Toplam Ziyaretçi Sayısı :   12017

CEP TELEFONLARI/BAZ İSTASYONLARI, YÜKSEK GERİLİM HATLARI ve DİĞERLERİ

ÇOCUKLARIMIZ TEHLİKEDE NE YAPABİLİRİZ

ÇEKOD NE YAPIYOR

M. Ramazan ÖNGÖRE-ÇEKOD Başkanı

 

Cep telefonları/baz istasyonları, yüksek gerilim hatları, elektrik trafoları ve tüm elektrikli nesneler. Bunlar yaşamımızı kolaylaştıran ve kullanımından vazgeçemeyeceğimiz çağımızın araç ve gereçleri. Niye sık sık olumsuzluklarıyla gündemimize gelip bizi endişeye sevk ediyorlar? Bu sorunun cevabını anlayabilmek için öncelikle kısa bir bilgilendirmeye gereksinim var.

Elektromanyetik Alan ve Dalga Nedir? Elektromanyetik alan ve dalgalar gözle görülmez. Bizler nasıl hava içinde yaşıyorsak aynı zamanda elektromanyetik alan denizi içinde de yaşıyoruz. Güneş, dünya; elektromanyetik alan kaynaklarıdır. İnsan bedeni de ısısını sabit tutmak için, besinlerle elde ettiği ısıyı elektromanyetik dalgalarla uzaklaştırır. Bunun gibi yeryüzünün ve bedenimizin her bölgesinin ayrı elektromanyetik özellikleri vardır ve tümü birbiriyle uyumludur.

Elektromanyetik Kirlilik Nedir? Elektrik ve manyetik alan bileşenleri olan dalgaların oluşturduğu alanın insan ve çevre sağlığı için RİSK oluşturacak yoğunluğa ulaşmasıdır.

Elektromanyetik Kirliliği Neler Oluşturabilir? Cep telefonları/baz istasyonları, yüksek gerilim hatları, elektrik trafoları ve tüm elektrikli araç, gereç ve eşyalar elektromanyetik kirliliği oluşturabilir. Her birinin yaratacağı kirlilik yoğunluğu farklı olabilir.

Elektromanyetik Kirliliğin Yaratabileceği Tehlikeler Nelerdir? Patolojik ve Psikolojik pek çok şikayete sebep olmanın ötesinde, Elektromanyetik kirliliğin yaratabileceği en önemli tehlike KANSER riskidir. Nitekim, sayısız ulusal ve uluslararası bilim kuruluşunun yanında SAĞLIK BAKANLIĞI’da; (afişinde görüldüğü gibi) ELEKTROMANYETİK DALGALARI ve YÜKSEK GERİLİM HATLARINI KANSER SEBEPLERİnden saymış ve “GEÇ OLMADAN ÖNLEMİNİZİ ALIN” çağrısında bulunmuştur.

Çocuklarımız Niye Tehlikede? Küçük ve yere yakın nesneler elektromanyetik kirliliği daha çok soğurlar (bünyesine alırlar). Yaşanacak süre dikkate alındığında da çocukların soğuracağı elektromanyetik kirlilik büyüklerden çok fazladır.

Kamuoyuna yansıtılmayan raporlara göre çocuklar daha büyük risk altında!

Elektromanyetik Kirliliğin Sorumlusu Kimdir? Elektromanyetik kirliliğin sorumlusu kirliliği yaratanlardır. Yani, baz istasyonu, yüksek gerilim hatlarını, trafoları vb tesisleri işletenler, cep telefonlarını, her türlü elektrikli araç ve gereçleri üretenlerdir. Ticari kaygıları olan ve büyük mali kaynakları yöneten bu kuruluşların; elektromanyetik kirliliği ve/veya kirliliğe maruz kalınmasını önleyici, uyarıcı önlemleri almakla, oluşan zararları karşılamakla yükümlü olmaları gerekir.

Kendimize Sormamız Gereken En Önemli soru, “Ne Yapabiliriz?” Bu soruya cevap verebilmek için hukuki ve idari koşullar ve ticari şartlandırmalar üzerinde kısada olsa bilgilenmek gerekir.

Anayasamızın 56.maddesine göre "herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir." hükmü yer almaktadır. Anayasanın bireylere vermiş olduğu bu hakkın kullanılması için devlet ve bireyler her türlü çabayı göstermek zorundadır.

Ülkemizde, elektromanyetik kirlilik konusu ile ilgili olabilecek bakanlıklar; Ulaştırma, Enerji, Sanayi, Sağlık ve Çevre Bakanlıklarıdır. Cep telefonları/baz istasyonları ile sair iletişim araçları Ulaştırma Bakanlığı/Telekomünikasyon Kurumu’nun, iletim hatları ve trafolar Enerji Bakanlığı’nın, diğer elektrikli araç, gereç ve eşyalar Sanayi Bakanlığı’nın yetki alanındadır. Ancak, bakanlıklar arasında konuya ilişkin yaptırımlı yeterli bir koordinasyon yoktur. İl Mahalli Çevre Kurulları çoğunluğu bürokratlardan oluşan, çevreci ve tüketicilerin katılımını sağlamaktan uzak bir yapıdadır. 2006 yılında yapılan bir değişiklikle “elektromanyetik çevre kirliliği” konusu, Çevre Yasası kapsamına alınmıştır. Ancak, Çevre Bakanlığı’nın yeterli teşkilatlanması, personel ve donanımı olmadığı için yasada (sadece 1000.-TL olarak) belirlenmiş olan idari para cezasını uygulatabilmeniz için kirliliği kendi girişim ve olanaklarınızla kanıtlamanız gerekir. Ayrıca, bu konuda Yasa’nın çıkarılmasını öngördüğü yönetmelik henüz çıkarılamamıştır.

Şimdi, bu karışık ve sıkıcı hukuki ve idari koşulları bir kenara bırakıp öncelikle kendinize şu "10 puanlık" soruyu sorun. Ticari şartlandırmalar sonucu 10'uncu yaş günü hediyesi olarak "harika" bir cep telefonu alan, çok sevdiği için her gün onlarca kez bu oyuncakla haşır neşir olan ve bunu 10 yıl boyunca tekrarlayan bir çocuğa (çocuğunuza), 10 yıl sonra ne olur? Soruyu yanıtlayabilmeniz için biraz ipucu verelim. Cep telefonundan aldığımız radyasyon DUYMA VE GÖRME BOZUKLUKLARINDAN BEYİN TÜMÖRÜNE kadar birçok ciddi hastalığı etkiler.

Demek ki Alabileceğimiz İki Gurup Önlem Var.

Birinci Gurup Önlemler, Yaratacağımız Kamuoyu Baskısıyla Devletin Bireyleri Elektromanyetik Kirlilikten Korumasını Sağlamak. Ülkemizde baz istasyonları/cep telefonları yanında yüksek gerilim hatları, trafolar vb tesisler de yakın çevrede insan sağlığı ve çocuklarımız için çok ciddi risk oluşturmaktadır. Özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde yerleşim mahalleri, okullar, kreşler üzerinden yüksek gerilim hatları geçmektedir. Bunların bazıları çamaşır asma girişimleri olacak kadar yakındır. Yer altına alınacakları sözü verilmişse de kaynak yetersizliği gerekçesiyle vatandaş oyalanmaktadır. Buna son yıllarda Belediyelerin spor alanları ve koşu yollarını yüksek gerilim hatları altına yapması eklenmiştir.

Bu durumda olan vatandaşlar ve çocuklar yüksek gerilim hatları altında sağlıklı yaşıyor ve spor mu yapıyor, yoksa haşlama mı oluyor! Okulların, kreşlerin yanıbaşlarına bazen de cami minarelerine konuşlandırılan baz istasyonları altında çocuklarımız sağlıklı bir ortamda mı eğitim alıyor!

Günümüzde, baz istasyonları ve yüksek gerilim hatları vb. kabul dışı elektromanyetik kirliliğe karşı tepki gösterilmesi ancak başa gelince söz konusu olabilen ve trafik kazası gibi kadercilik içinde kabul edilen bir oldubitti. Gösterilen tepkilerde vicdan rahatlatmasına yönelik saman alevi gibi çabucak tükenen çıkışlar.

Evimizde ve yakın çevremizde kullandığımız, çocuklarımızın elinde dolaşan cep telefonları dahil tüm elektrikli eşyaların üzerinde ve kullanma talimatlarında, SAR (soğurulma/bünyeye alınma hızı) ve manyetik alan şiddeti değerleri ve bu yöndeki tehlikeler niye yazılmaz. Çünkü, “sigaranın sağlığa zararlı olduğu” uyarısı ticari kaygılar nedeniyle paketlerin üzerine 50 yıllık bir mücadele sonucunda yazılabildi.

Gözümüzle göremediğimiz için çocuklarımızın DNA yapılarında her geçen gün bozulma olasılığı olduğunu göz ardı ediyoruz. Yıllarca yerine getirilmeyen vaatlerle oyalanıyor, birilerin bir şeyler yapmasını bekliyoruz.

Çocuklarımızdan daha önemli neyimiz var? Öyleyse, bilinçli, kararlı ve sürekli bir şekilde ve birliktelik içinde somut çabalar gösterilmesi, kısaca her bireyin, bu yolda mücadeleyi göze alması toplumsal ve hukuksal girişimlerde bulunması, en azından katılımı gerekmez mi?

İkinci Gurup Önlemler, Birey Olarak Alabileceğimiz Basit Koruyucu Önlemlerdir. Evimizde ve yakın çevremizde kullandığımız, çocuklarımızın elinde dolaşan cep telefonları dahil tüm elektrikli eşyaların çocuklarımızdan olduğunca uzak tutulması esastır.

İşte Önlemlerden Bazıları: Varsa sabit hat üzerinden görüşmeyi tercih etmek, Kulaklık kullanmak, Cep telefonunu bedenden olabildiğince uzak tutmak/ çantada taşımak, Cep telefonunu boyuna asmamak, kalp, beyin ve yaşamsal organlardan uzak tutmak,  Cep telefonunu yatak başucuna koyarak uyumamak, Harici antenli cep telefonlarını tercih etmek, SMS ile haberleşmeye alışmak, Kulaklık kullanmak, SAR değeri düşük cihazları tercih etmek, Bebek ve çocukların yakınında cep telefonu kullanmamak ve acil durumlar dışında çocuklara kullandırtmamak, Acil durumlar dışında hamilelikte cep telefonu kullanmamak, Elektronik fren sistemi olan taşıtlarda, benzin istasyonlarında ve hastanelerde cep telefonu kullanmamak, Kreş, okul, hastane, bakımevi alanlarında cep telefonu kullanımını en aza indirmeye çalışmak ve bu alanlarda baz istasyonu kurulmasına kesinkes karşı olmak, Yakın çevremizdeki baz istasyonlarının ‘farkında olmak’, meskun mahal çatılarında ve yakınlarında bulunan baz istasyonlarının kamu sağlığı açısından daha güvenli yerlere taşınmaları için çaba sarfetmek, Manyetik alanın şiddeti kaynaktan uzaklığın karesi ve içinde yayıldığı ortamın yoğunluğu ile ters orantılı olduğundan, yüksek gerilim hatlarından ve trafolardan mümkün olduğunca uzaklaşmak, elektrikli ev aletlerini tabloda belirtilen asgari uzaklıklarda tutmak, yeterli olacak kadar kullanmak vb.

ÇEKOD Ne Yapıyor? ÇEKOD, 3 yıllık bir kamuoyu oluşumu sonucunda Mayıs 2006’da kurulmuştur. Bilindiği kadarıyla; Türkiye’de elektromanyetik kirlilikten korunma amacıyla kurulmuş ilk ve tek dernektir. Takip/organizasyonunda, (resimde görülen) kule baz istasyonunun kaldırılmasına yönelik açılan dava Türkiye’de ilk kez kazanılmış olup, yine ilk kez itiraz sonuçlandırılarak baz istasyonunun kaldırılması Yargıtay Başkanlar Kurulu kararıyla onanmıştır. İcra yoluyla kaldırma çalışmaları sürmektedir.

"Teknolojiden vazgeçmeden teknolojinin zararlarından korunma" düşüncesini topluma malederek korunmayı fiili hale getirmek amacıyla tüm Türkiye'ye emsal teşkil eden etkinliklerde bulunulmaktadır.

Hedef kitle özellikle çocuklarımız. Çünkü, çocuklarımız, gerçekten risk altında. Amacımız onların bilinçlenmesi ve korunması. ÇEKOD, Çayyolu Platformu üyesidir.

Çekod’un Diğer Etkinliklerinden Bazıları:

Elektromanyetik risklerden korunmak için, Ankara Valiliğinin izniyle ilköğretim çağındaki çocuklar için 2008 yılında başlatılan “Gençleri Bilinçlendirme Çalışmaları”nın arttırılarak sürdürülmesi. Böyle bir çalışma Türkiye’de ilk kez yapılmaktadır.

Gençlik Şenliklerinde stant açarak, TV lerde yayınlara katılınarak elektromanyetik kirliliğe, gençlerin, bilim insanlarının, ünlü sanatçıların, yöneticilerin ve siyasilerin dikkatlerinin çekilmeye çalışılması.

Gazi Üniversitesi GNRK Merkezi akademisyenleriyle birlikte, Sn. Enerji Bakanına açık mektuplu "Yüksek Gerilim Hatları Yer Altına Alınmalı " toplantısında Kezban Mercan Anaokulu yanında ve yüksek gerilim hatları altında ölçümleme yapılması. ODTÜ öğrencileriyle birlikte Çayyolu'nda elektromanyetik kirlilik ölçümü yapılması. Telekomünikasyon Kurumunun, Çayyolu’nda yaptığı ölçümlemelere refakat edilmesi.

Sn. Çevre Bakanına muhatap “Yerleşim yerlerine çok yakın olan baz İstasyonlarının kaldırılması” talepli 10.000 imzaya varan imza kampanyaları düzenlenmesi. Çayyolu’nda, Mustafa Kemal Mahallesi’nde, Eryaman’da ve Nato Mahallesi’nde “Yerleşim yerlerine çok yakın olan baz İstasyonlarının kaldırılması” talepli geniş katılımlı açık hava toplantıları düzenlenmesi, desteklenmesi.

Türkiye’nin hemen her ilinden ve yurtdışından, baz İstasyonlarından, yüksek gerilim hatlarından vb şikayeti olan onlarca kişi ve avukatlara; bilgilendirme, yönlendirme ve hukuki destekte bulunulması.

Elektromanyetik kirlilikten kolayca korunmaya uygun mevzuat geliştirilmesi yolunda Çevre Bakanlığı’na öneri ve başvurularda bulunulması.

Ziyaretçi sayısı 12.000’e ulaşan www.cekod.org sitesinin kurulması, bu sitede; mahkeme kararlarına, bilim insanı ve uzmanların çalışmalarına ve görüşlerine, konu hakkında teknik ve hukuki bilgilere ve güncel olaylara yer verilerek kamuoyunca bilgi edinilmesinin sağlanması.

İlginize ve bilginize saygı ile sunulur.

 

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği

www.cekod.org