> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

>Aydınların Görüşleri- Tepkileri

-Şükran Kozalı-Yazar

-Sema Gülez- İş Kadını

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail:

 info@cekod.org,

cekod06@yahoo.com.tr

Talepler, yoğunluk nedeniyle 10 gün içinde cevaplanmaya çalışılmaktadır.


www.cekod.org

 

TELEVİZYON

Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır.

İzlemek için tıklayınız.

 

 

 

 

www.cekod.org

Mart Ayı Ziyaretçi Sayısı: 1033

Toplam Ziyaretçi Sayısı   : 10255

GENÇLER DÜMTEK şarkısı HADİSE tıklayınız   SUNU tıklayınız     ÖDÜL  tıklayınız   BİLİNÇLENDİRME  tıklayınız

 

ÇEKOD, “GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”NA BAŞLADI

Elektromanyetik risklerden korunmak için

İlk uygulama Münevver ÖZTÜRK İ.Ö.O. da yapıldı, çok başarılı geçti.

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği, Ankara Valiliğinin izniyle okullarda “Elektromanyeti Kirlilikten Korunma Önlemleri” hakkında” bilinçlendirme çalışmalarına başladı.

İlk olarak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Münevver ÖZTÜRK İlköğretim Okulu Salonunda düzenlenen konferansta, Kanal B Televizyonu yapımı belgesel gösterildi.

Çekod Başkan Vekili U.Ömer ESENTÜRK, Prof. Dr. Şüleyman DASDAĞ tarafından Çep Telefonu hakkında hazırlanmış sunumu yansı eşliğinde yaptı, açıklamalarda bulundu.

Çekod Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE, Çekod tarafından çocuklar için hazırlanmış olan “Elektromanyetik Kirlilik Etmenleri” başlıklı broşürü çocuklara dağıttı ve anlattı.

Uzman Elektrik Mühendisi Hayrullah KAHYAOĞLU, elektromanyetik kirlilik konusunda teknik bilgiler verdi, korunma önlemlerini uygulamalı gösterdi.

Tanınmış Çocuk Hastalıkları Uzmanlarından Dr. Levent AKGÜNGÖR, elektromanyetik kirliliklerin çocukların sağlığı için niçin büyüklere göre daha çok tehlike oluşturduğunu ve tıbbi sonuçları anlattı, önerilerde bulundu.

Teknik hazırlıkları Çekod Genel Saymanı Namık ÖNER, teknik asisti Yüksek Mühendis Zümrüt YILMAZER tarafından yapılan konferans, A KLİNİK’in teknik desteğiyle gerçekleştirildi.

Konferans sonunda, küçük önlemlerin büyük sonuçlar yaratabileceğini anlatan ve Elektromanyetik Tehlikelerden korunmak için alınabilecek küçük önlemleri çocuklara aktardığı için ÇEKOD’u kutlayan, başarılı eğitimci Okul Müdürü Yalçın TAMER’e katkıları nedeniyle plaket verildi.

Çayyolu Platformu Başkanı İlhan TEZEL ve Yönetim Kurulu Üyeleri Dilek Maybek, Nuray Yerlitaş tarafından da izlenen ve Sorulu-cevaplı ve alkışlarla yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda çocuklar onlarca ilginç sorular yönelttiler.

 Bilimkent Dergisi Haberi İçin Tıklayınız

 

Elektromanyetik risklerden korunmak için ÖNLEMİNİZİ ALIN

Önlemler 1 için tıklayınız             Önlemler 2 için tıklayınız                                         

       Önlemler 3 içintıklayınız

BAZ İSTASYONLARINA KARŞI HUKUKİ TAVSİYELER
1-KAT MALİKLERİ AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
2-KİRACI AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
3-KOMŞULUK HUKUKU AÇISINDAN DURUM

DERNEĞİMİZCE TAKİP EDİLEN DAVAYA AİT MAHKEME KARARI ve BİLİRKİŞİ RAPORU ÖZETİ
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan ve Ankara Asliye Hukuk Mahkemesince kabul edilerek kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin karar verilen 27 sayfalık Raporda özetle şöyle denilmektedir:

İMZA KAMPANYASI ASKIYA ALINARAK İPTAL EDİLDİ
2007 yılında ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte Ali Rıza Bey Ormanında üçyüz kişinin, Atapark’ta bin kişinin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş
ve ÇAYYOLU PLATFORMU’nun önderliğindeki başlatılan imza kampanyasında on binin üzerinde imza toplanmıştır. Onbin imza ve yirmi iki dernek adına, tespit, öneri ve talepleri iletmek üzere 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sn. Osman PEPE’den ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte talep edilen randevu; uzun bir süre beklenmesi ve ülkenin seçim ortamına girmesi üzerine, yeni Bakan gelene kadar askıya alınarak iptal edilmiştir.

YÜKSEK GERİLİM HATLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

BAZ İSTASYONLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanan ve Çayyolu’nda kurulu bir kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi kararına esas olan 27 sayfalık Bilirkişi Raporunda özetle şöyle denilmektedir:
“-Mahallinde yapılan keşif esnasında Doğa Sitesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı tepkili oldukları ve kaldırılması yönünde pankartlar astıkları gözlenmiştir.

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği

www.cekod.org