> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> EMK İle İlgili Sunumlar    

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail: info@cekod.org


ÇEKOD DESTEK VERDİ

Mustafa Kemal Mahallesinde baz tepkisi...

Eyleme karar veren mahalle öncelikle Çekod’u ve Çayyolu Platformu’nu arayıp destek istiyor. Biz de elimizden geldiğince katkı vermeye çabalıyoruz...

Mustafa Kemal Mahallesi’nde ard arda kurulan baz istasyonları bölge sakinlerini rahatsız etmeye başladı. Yörede yaşayanlar, eylem koymaya karar verdiler ve destek amacıyla bizi aradılar. Çayyolu Platformu Başkanı Sayın Engin UÇ ve Platforma üye ÇEKOD (Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği) Başkanı M. Ramazan Öngöre, Genel Sekreter Yavuz Gerçek, Sayman Namık ÖNER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet GÜNDOĞDU, İdari İşler Yetkilisi Sinasi ÇİFTÇİ ve pek çok ÇEKOD üyesi ve gönüllüsü 14 Temmuz’da yapılan eyleme destek verme amacıyla protestocularla birlikte oldular ve katkı koydular.

 

Gürser TEMURTÜRKAN'ın megafonla anons ederek mahalle halkını davetiyle başlayan eylem, bir anda 300 kişinin katılımıyla serbest kürsü alanına dönüştü. Cilt Kanseri  mahalle sakini bir hanım içinde bulunduğu mücadeleyi ve baz istasyonlarından duyduğu endişe ve sıkıntılarını anlattı. Mahalle Muhtarı Hanım eylemi desteklediğini belirtti.

Protestoyu organize eden komitenin sözcüsü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, çevrelerinde elektromanyetik kirlilik yaratacak baz istasyonlarına karşı olduklarını, bununla mücadele için her türlü yasal olanağı kullanacaklarını, durumu gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar taşıyacaklarını söyledi.
 

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre ise, baz istasyonları ve yüksek gerilim hatları nedeniyle ortaya çıkan elektromanyetik kirliliğin gelecek nesilleri kötü yönde etkileyeceğini belirterek, bu oldu bittiler karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı. Elektromanyetik kirlilik kavramının, sivil toplum örgütleri ve bilim kuruluşlarının gayretiyle Çevre Yasasına girdiğini ve Çekod’un teknolojik gelişmeleri destekleyen bir dernek olduğunu ancak insan sağlığının riske atılmasına da karşı olduğunu söyleyen Öngöre, “Yakın bir tarihte çıkacak olan elektromanyetik kirlilikle ilgili yönetmelikte, yetki karmaşasının giderilmesi, halkı risklerden koruyacak önlemlerin mutlaka açık ve net bir şekilde alınması ve elektromanyetikle ilgili güvenlik sınırlarının, halkın endişelerini giderecek seviyelere yükseltilmesi gerekmektedir” dedi.

Çayyolu Platformu Başkanı Engin Uç ise, platform olarak Mustafa Kemal Mahallesi’nin bu konudaki mücadelelerine bilgi, belge yönünde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Toplantıya katılanlar, basın toplantısının ardından mahallede üzerinde baz istasyonu bulunan binaları tek tek dolaşarak protesto ettiler.
Haber için TIKLAYINIZ

Bilindiği üzere ÇEKOD, daha önce, Balgat'ta KÖŞEM APARTMANI ile OR-AN'da YÜCE KOLEJİ'nde başlatılan mücadelelere de destek vermişti...Haber için TIKLAYINIZ

 

GÜNCELE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZSite Tasarımı
cayyolum.com

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği