Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

 LEYLA TURGUT VE 75. YIL ANADOLU LİSELERİNDE “TEKNOLOJİDEN VAZGEÇMEDEN ZARARLARINDAN KORUNMAK” BAŞLIKLI SEMİNERLERDE “HÜCRE KARNENİZE KANSER YAZDIRMAYIN” EĞİTİMİ VERDİK

 ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneğince Leyla Turgut ve 75. Yıl Anadolu Liselerinde “Teknolojiden Vazgeçmeden Zararlarından Korunmak” başlıklı seminerlerde “Hücre Karnenize Kanser Yazdırmayın” eğitimi verildi.

Seminerde görev alanlardan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı GNRK Uzmanı Gaye Umurhan, “Gazi Üniversitesince İyonize Olmayan radyasyonun, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansınca, 2B sınıfı kanserojen olarak kabul edildiğini, bu konuyla ilgili Üniversite olarak, ulusal ve uluslararası çapta araştırma ve çalışmalar ile fabrikalarda, işyerlerinde ve konutlarda, baz istasyonları, cep telefonları, tv ve radyo vericileri, radarlar, yüksek gerilim hatları, trafolar yakınında oluşan elektromanyetik (em) alan ölçümü yaptıklarını anlattı ve çıkan sonuçları ve teknolojiden vazgeçmeden zararlarından korunmak ve hücre karnenize kanser yazdırmamak için alınması gereken önlemleri deneylerle gösterdi.

Elektrik Mühendisi Hayrullah Kahyaoğlu, özellikle yüksek ve çok yüksek gerilim hatlarından uzak durulmasını önerdi.

Seminerde, SAR değeri düşük cep telefonlarını tercih etmek, kulaklık kullanmak, cep telefonunu; kulağa yapıştırmamak, bedenden olabildiğince uzak tutmak, asansör, otobüs, tren vb taşıtlar içinde, bebek, çocuk ve hamilelerin yakınında kullanmamak, oldukça kısa süreli kullanmak, interneti kablolu kullanmak, elektrikli ev aletlerini belirtilen asgari uzaklıklarda tutmak ve aralıklı kullanmak gerektiği de vurgulandı.

Leyla Turgut ve 75. Yüzyıl Anadolu Lisesi Müdürleri Ali Gökbayrak ve Fevzi İlhan, bu seminerde verilen bilgileri son derece gerekli ve yararlı bulduklarını belirterek ayrı ayrı teşekkür ettiler.

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre, bu konudaki eğitim seminerlerinin, emsal çalışma niteliğinde olduğunu belirterek, bu dönem eğitimlerin, sosyal bilimler ve imam-hatip liselerinde verilecek eğitimlerle sürdürüleceğini söyledi.

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com