Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIK 

Başarıları ve Etkinlikleri ve Atatürk sevgisiyle tanınan

 

 

GÜRÇAĞ OKULLARI’ndaydık

 Çağdaş eğitim ilkelerinden ödün vermeden, ATATÜRK’ün “En Büyük Eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin yarınlarına, aydın, çağdaş ve her alanda öncü “ATATÜRK Gençleri” yetiştiren ve bünyesinde Okul Öncesi - İlköğretim Okulu - Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi’ni bulunduran Özel GÜRÇAĞ OKULLARI’ndaydık.

Eğitimimizin amacı: “Teknolojiden vazgeçmeden teknolojinin zararlarından korunmayı  sağlamak üzere elektromanyetik kirliliğin tehlikelerine karşı gençliği bilinçlendirmek."

Sunumu, Hacettepe Üniversitesi Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Celal BAYRAK önderliğinde, ÇEKOD Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE, TOBB ETÜ Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Şükrü AKGÜNGÖR, Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim Uzmanı Hayrullah KAHYAOĞLU, Elektronik Mühendisi Uzman Araştırmacı Hatice ASLAN, Eğitimci Ali ÇATALOĞLU gerçekleştirdi.

Sunumda, SAR değeri düşük cep telefonların tercih edilmesi, kulaklık kullanılması, cep telefonunun; kulağa yapıştırmaması, bedenden olabildiğince uzak tutulması, asansör, otobüs,tren vb taşıtlar içinde, bebek ve çocukların yakınında kullanılmaması, gelişmiş ülkelerin bilinçli tüketicileri gibi cep telefonunun gerektiği kadar kullanılması, elektrikli ev aletlerinin belirtilen asgari uzaklıklarda tutulması, gerektiği kadar kullanması vb.  tedbirler alınması önerildi.

Ayrıca, yerleşim yerlerinde, yüksek gerilim hatlarının güzergahlarının değiştirilmesi, mümkün olanların yer altına alınması, baz istasyonlarının ise sağlık riski yaratmayacak yerlere konulması gerekliliği üzerinde duruldu.

Yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı sunumda, geleceğin bilinçli büyüklerine yaraşır  sorular soruldu. Dr. Levent Şükrü AKGÜNGÖR, Doçent Dr. Celal BAYRAK, Elektrik Mühendisi Hayrullah KAHYAOĞLU, soruları cevaplarken,  "ihtiyatlılık ilkesini"  öğrencilerle birlikte  değerlendirdiler.

Gürçağ Koleji’nin sevilen ve başarılı Genel Müdürü Hüseyin GÜRSOY ve Gürçağ Okulları Kurucusu Necati GÜRSOY, çağın tehlikesi Elektromanyetik Kirliliğe karşı gençliği bilinçlendirme çabaları için ÇEKOD'u kutladılar ve etkinlik için teşekkür ettiler.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.gurcag.k12.tr/hakimizda/haberler/534-cekod-ozel-gurcag-okullarinda.html  Haberi 

ÇEKOD ÖZEL GÜRÇAĞ OKULLARINDA... 

ÇEKOD: Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği yetkilileri Özel Gürçağ Okullarında öğrencileri;

“*Teknoloji kaynaklı elektromanyetik kirlilik nedir,

*Bunların yarattığı sağlık riskleri nelerdir,

*Hangi önlemlerin alınması gerekir.”  gibi  herkesi yakından ilgilendiren konularda bilgilendirdiler.

Özellikle gençlerin ellerinden düşürmedikleri cep telefonlarının yaydığı  elektromanyetik alanı,  ölçüm cihazları ile gösterdiler. Öğrencilere bu kirlilikten korumanın yollarını anlatan yetkililer evlerimizde çok masum görünen ütü, saç kurutma makinesi, televizyon, radyo gibi araçların da nasıl zarar verdiğini örneklerle kanıtladılar.

Çevreye duyarlı Gürçağ öğrencileri bu konferanstan sonra elektronik aletlerin usulüne uygun kullanılmasında daha hassas davranacaklarını belirttiler.

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com