> Ana sayfa

TELEVİZYON

Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır.

İzlemek için tıklayınız.

 

        GENÇLİĞE          SUNUM için TIKLAYINIZ

www.cekod.org

 

ÇEKOD, “GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”NI SÜRDÜRÜYOR

ÇEKOD BU EĞİTİMLERİN YAYGINLAŞMASINI DESTEKLİYOR

 TİCARİ KAYGI TAŞIYAN BİLGİLENDİRMELERDEN SAKININIZ  

Evrensel ihtiyatlılık ilkesine, bilimsel sonuçlara dayanmak kadar politik ve ticari amaç ve kaygılardan uzak durmak  da temel prensibimiz.

Türkiye’de konusunda ilk ve etkin tek dernek olan Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği (ÇEKOD), bir ilk olarak gerçekleştirdiği, "Teknolojiden vazgeçmeden teknolojinin zararlarından korunma" düşüncesini topluma malederek korunmayı fiili hale getirmek amacıyla tüm Türkiye'ye emsal teşkil eden  etkinliklerde bulunmaya devam ediyor. 

Hedef kitle özellikle çocuklarımız.  Çünkü, çocuklarımız, gerçekten risk altında. Amacımız onların bilinçlenmesi ve korunması.

Gençlere yönelik sürdürdüğümüz Eğitimimizin amacı: “Teknolojiden vazgeçmeden teknolojinin zararlarından korunmayı sağlamak üzere elektromanyetik kirliliğin tehlikelerine karşı gençliği bilinçlendirmek."

Sivil toplum kuruluşu olarak Gazi , Hacettepe, Orta Doğu Teknik  Üniversiteleriyle ve Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığıyla müşterek çalışmalarımız var.  

Günümüzde, baz istasyonları ve yüksek gerilim hatları vb. istem dışı katlanılan elektromanyetik kirliliğe karşı tepki gösterilmesi ancak başa gelince söz konusu olabilen  ve trafik kazası gibi kadercilik içinde kabul edilen bir oldubitti. 

Aslında, ülkesini ve çocuklarını seven inançlı ve bilinçli tüm vatandaşların yakından ilgi ve çaba göstermesi gereken bir konu. 

Bu yüzden ÇEKOD, gençleri elektromanyetik risklerden korumak için 2008 Yılında başlattığı “GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”nı sürdürüyor.

Ankara Valiliğinin onayı, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle başlatılmış olan bilinçlendirme etkinliklerinin yapıldığı okullar ve etkinlik tarihleri şöyle;

 

GENÇLİĞİ BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİNE DEVAM

Eğitim tarihlerini belirlemek üzere okullarla irtibata başlandı.

 2016 Yılında Eğitim Çalışmaları Yapılan Okullar

19 Şubat 2016  TÜRK TELEKOM Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

16 Mart 2016 Ümitköy Anadolu Lisesi

20 Nisan 2016 Leyla Turgut Anadolu Lisesi

21 Nisan 2016 75. YIL Anadolu Lisesi

06 Mayıs 2016 Hacı İbrahim Aydın İmam Hatip Ortaokulu

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan izinle yola devam (İzin Belgesi için tıklayınız) 

 

www.cekod.org

 

GENÇLER DÜMTEK şarkısı HADİSE tıklayınız   SUNU tıklayınız     ÖDÜL  tıklayınız  BİLİNÇLENDİRME  tıklayınız

Bilimkent Dergisi Haberi İçin Tıklayınız

BAZ İSTASYONLARINA KARŞI HUKUKİ TAVSİYELER
1-KAT MALİKLERİ AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
2-KİRACI AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
3-KOMŞULUK HUKUKU AÇISINDAN DURUM

DERNEĞİMİZCE TAKİP EDİLEN DAVAYA AİT MAHKEME KARARI ve BİLİRKİŞİ RAPORU ÖZETİ
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan ve Ankara Asliye Hukuk Mahkemesince kabul edilerek kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin karar verilen 27 sayfalık Raporda özetle şöyle denilmektedir:

İMZA KAMPANYASI ASKIYA ALINARAK İPTAL EDİLDİ
2007 yılında ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte Ali Rıza Bey Ormanında üçyüz kişinin, Atapark’ta bin kişinin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş
ve ÇAYYOLU PLATFORMU’nun önderliğindeki başlatılan imza kampanyasında on binin üzerinde imza toplanmıştır. Onbin imza ve yirmi iki dernek adına, tespit, öneri ve talepleri iletmek üzere 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sn. Osman PEPE’den ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte talep edilen randevu; uzun bir süre beklenmesi ve ülkenin seçim ortamına girmesi üzerine, yeni Bakan gelene kadar askıya alınarak iptal edilmiştir.

YÜKSEK GERİLİM HATLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

BAZ İSTASYONLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanan ve Çayyolu’nda kurulu bir kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi kararına esas olan 27 sayfalık Bilirkişi Raporunda özetle şöyle denilmektedir:
“-Mahallinde yapılan keşif esnasında Doğa Sitesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı tepkili oldukları ve kaldırılması yönünde pankartlar astıkları gözlenmiştir.

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği

www.cekod.org