> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail: info@cekod.org


GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞLICA ETKİNLİKLER: MESA Koru Sinemaları’nda, Gazi Üniversitesi Biyofizik Bölüm Başkanı Pof. Dr. Nesrin SEYHAN tarafından “Elektromanyetik Kirlilik ve Etkileri: Çayyolu’nda Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları” konulu bir konferans verilmesi, binlerce imza toplanan kampanyalar düzenlenmesi, Ankara Valiliği, Belediye Başkanlıkları, Telekomünikasyon Kurumu gibi kamu kurumları nezdinde “riskli konumdaki bazı baz istasyonlarının kaldırılması” konusunda girişimlerde bulunulması, Çayyolu'nda kurulu bazı baz istasyonlarının kaldırılması, bazıları hakkında da dava açılması, elektromanyetik kirlilik ve önemi konusunda; çeşitli platformlarda düzenlenen toplantılarda ve Çevre ve Orman Bakanlığı nezdinde bilgilendirmeler yapılması vb. sağlanmıştır.

HEDEFLENEN/SÜRDÜRÜLEN BAŞLICA ETKİNLİKLER:

  • Çayyolunda meskûn mahallerde insan sağlığı için risk oluşturabilecek elektromanyetik kirlilik alanları belirlenerek, bu alanlarında yaşayanlar üzerinde olası olumsuz etkilerin tespitine yönelik çalışmalar yapılması, (Çayyolunda meskûn mahallerde insan sağlığı için risk oluşturabilecek elektromanyetik kirlilik alanları belirlenmesi ve bu alanlarında yaşayanlar üzerinde olası olumsuz etkilerin tespitine yönelik alan çalışmalarının müşterek yapılması yolunda Üniversiteler ile temaslar sürdürülmektedir.)

  • Koordinasyonumuzda bazı okullar, veliler/sakinler ve site yönetimlerince, açılan davalara ilaveten, başta 75. Yıl Lisesi olmak üzere pilot bölge olarak seçilecek alanlarda insan sağlığı için risk oluşturabilecek baz istasyonları ve yüksek gerilim hatları gibi elektromanyetik kirlilik yaratan objelerin uzaklaştırılması, kaldırılması, toprak altına alınması, yalıtılması vb şekillerde risk unsuru olmaktan çıkarılması yolunda; mahallin sakinleri, veliler ve yöneticilerle birlikte, sosyal, idari ve hukuki girişimlerin başlatılması, (Telekomünikasyon Kurumu, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve GSM şirketleri nezdinde yapılan girişimler devam etmektedir. Doğa Sitesinde bir baz istasyonu kaldırılmıştır. 75. Yıl Lisesi yakınındaki bir baz istasyonunun yeri değiştirilmiştir. Yine mahaldeki bir kule baz istasyonunun kaldırılması yolunda açılan dava kazanılmış olup Yargıtay safhasındadır. Çevresindeki baz istasyonlarından rahatsızlık duyan Çiğdem Mahallesi Köşem Sitesi sakinleri, Yüce Koleji gibi pek çok kişi ve eğitim kuruluşlarına teknik ve hukuki doküman sağlanmıştır.)

  • Özellikle baz istasyonları ve yüksek gerilim hatlarından kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin insan sağlığı üzerinde yaratabileceği olumsuzlukların düzenlenecek konferans, panel, şölen düzenlenmesi, stand açılması, eğitici kitapların tanıtımı, yarışmalar düzenlenmesi vb. etkinlikler yoluyla başta çocuklara, gençlere ve kamuoyuna anlatılması, (Bu amaçla Web sitesi kurulmuş, geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir.)

  • Baz istasyonları ve yüksek gerilim hatlarından kaynaklanan elektromanyetik kirlilik konusunda; çevre mevzuatında caydırıcı ve bireyin korunmasına uygun yeni düzenlemelerle birlikte bireyin kolayca ulaşıp sonuç alabileceği bir idari yapı ve teknik donanım sağlanması, ilgili Bakanlıkların ve kurumların dikkatlerinin konu üzerine çekilmesi, Bakanlığın Orman ve Çevre Birimleri arasındaki değerlendirme farklılıklarının giderilmesi, insan sağlığı için riskli konumdaki baz istasyonlarının kaldırılması için 2007 yılında ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte Ali Rıza Bey Ormanında üçyüz kişinin, Atapark’ta bin kişinin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş ve ÇAYYOLU PLATFORMU’nun önderliğindeki başlatılan imza kampanyasında on binin üzerinde imza toplanmıştır. Onbin imza ve yirmi iki dernek adına, tespit, öneri ve talepleri iletmek üzere 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sn. Osman PEPE’den ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte talep edilen randevu; uzun bir süre beklenmesi ve ülkenin seçim ortamına girmesi üzerine, yeni Bakan gelene kadar askıya alınarak iptal edilmiştir.Site Tasarımı
cayyolum.com

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği