Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE İLK KEZ ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMA EĞİTİMİ

 

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği, “BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”NI SÜRDÜRÜYOR.

Türkiye’de konusunda ilk ve tek dernek olan Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği (ÇEKOD), 2008 Yılında başlattığı ”Elektromanyetik Kirlilikten ve Risklerden Korunma Eğitimi”ni bu kez engelli öğrencilerin de öğrenim gördüğü M.E.V. GÖKKUŞAĞI İlköğretim Okulunda gerçekleştirdi.

Yaklaşık 300 öğrenciye verilen bu eğitim, Türkiye’de ilk kez engelli öğrencilere verilen, elektromanyetik kirlilikten korunma eğitimi oldu.

Çekod görevlilleri; M.Ramazan Öngöre, U.Ömer Esentürk, Dr. Ş.Levent Akgüngör, El. Müh. Hayrullah Kahyaoğlu'nun yaptığı,  Namık Öner ve Alper Budak'ın teknik destek sağladığı sunuma öğrenciler büyük ilgi gösterdiler.

Öğrencilerden, Yaşar Hüseyin Türk, Yiğit Öner, Niyazi Akbaşoğlu, Berrin Uraydın, Doğuş Yalçıntürk, İlayda Becer, Şeyma Nur, Burak Kara, Nimet Uzel Aydoğdu, Yağız Akbaşoğlu, Nazan Avcı, Ayşe Sim Toker, Elif Su Delen, Mert Altan Çakır, Berk Ay, Tuğçe Gökmen, Berkay Ayhan, Şevval Çelikten, Nimet Neşe Aydoğdu, Onur Ege Usluer, Bağış Utku Çeçeli, ve Esen Ergüven, "Elektromanyetik Kirlilikten nasıl korunulacağı"na dair sorular sordular.

Gençlerin, dayanışma içinde, kararlı davranışları ve zekice sordukları sorular  bizleri de heyecanlandırdı.

Eğitimin sonunda öğrenilenleri pekiştirmek için öğrencilere,

“Elektomanyetik kirlilik nedir, Elektromanyetik kirliliği neler yaratır, Elektromanyetik kirlilikten kendimizi nasıl koruruz, Çekocan kimdir ?” sorularının sorulduğu bir ödev verildi.

Soruların cevaplarını, e-posta yoluyla adı-soyadı, sınıfı belirtilerek cekod06@yahoo.com.tr adresine bildirmeleri, en iyi cevabın ödüllendirileceği söylendi.

M.E.V. GÖKKUŞAĞI İlköğretim Okulunu kısaca tanımak gerekirse, Okulun ilköğretim sınıflarında; yetersizliği az olan öğrencilerle, yetersizliği olmayan öğrencilerin birlikte eğitim ve öğretim aldıkları, normal ilköğretim müfredatının uygulandığı, 1 sınıfta 5 Serebral Palsili (SP) öğrenci ile birlikte en fazla 15 yetersizliği olmayan öğrencinin eğitim gördüğü, SP’li öğrencilerden 36-72 arası olanların engel ağırlıklarına bakılmadan okulöncesi sınıflara yerleştirildiği, Serebral Palsi yanında orta ve ağır zihinsel engele sahip öğrencilerin kendileri ile aynı düzeyde olan akranları ile birlikte özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam ettikleri, Serebral Palsili ve hafif zihinsel engeli olan öğrencilerin ise herhangi bir yetersizliği olmayan akranları ile birlikte aynı sınıfta eğitim aldıkları bilgisi alındı.

Okul Müdürü Tansel Yazıcıoğlu'ndan; Okulun sınıflarında, koridorlarda, yemekhanede, oyun parkında ve diğer alanlarda öğrencilerin sürekli  kaynaşma içerisinde oldukları, özel eğitim sınıflarında bulunan öğrenciler için, sosyal ve sportif etkinliklerde engelsiz akranları ile kaynaştırma uygulamalarının yapıldığı, kaynaştırmanın yalnızca öğrenciler arasında değil engelli ve engelsiz öğrenci velileri arasında da çeşitli kurs ve seminerler düzenlenerek gerçekleştirildiği, öğrenildi.

Son derece iyi imkanlara ve eğitim kadrosuna sahip olduğu görülen M.E.V. GÖKKUŞAĞI İlköğretim Okulunda yapılan bu eğitim, Türkiye'de ilk kez verilen, "Engelli öğrencilere  elektromanyetik kirlilikten korunma eğitimi" oldu.

Kaynaştırma uygulamalarının yapıldığı bu tür okullardan daha bir çoğuna gerçekten gereksinim olduğu duygusu ile okuldan ayrıldık.

Dileğimiz bu okulun kuruluşunda olduğu gibi, varlıklı vatandaşlarımızdan bu yönde duyarlı olanların çoğalması.

 

 

 

DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ ÇEKOD

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Site Tasarımı cayyolum.com