> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> EMK İle İlgili Sunumlar    

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail: info@cekod.org


18 Ağustos'taki Basın Açıklamalı Toplantımıza

ENERJİ BAKANLIĞI Cevap Verdi:

YÜKSEK GERİLİM HATLARI Ödenek ve Yatırım Programı Elverdiği Sürece Yapılmaya Çalışılacaktır...

 

Enerji Bakanlığı'nın bu cevabı, aydınlatıcı ve yeterli bulunmayarak tepkiyle karşılandı ve Çayyolu'nda "Kanser olmamız mı bekleniyor?" sorusunu akıllara getirdi.

Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği (ÇEKOD) ile Çayyolu Platformu (ÇAP) üyeleri, Oyak 6 ile Mutlu Tek ve Tolga 86 Siteleri yakınındaki pazaryeri karşısında yüksek gerilim hattı direğinin önünde 18 Ağustos'ta basın açıklamalı bir toplantı yapmıştı.

Bu toplantıda basına okunup Enerji Bakanlığına gönderilen mektupta, Yarattığı elektromanyetik kirlilik dolayısıyla kanser sebeplerinden biri olan yüksek gerilim hatlarının Çayyolu'nda yer altına alınması istenmişti. (Mektup için TIKLAYINIZ)

Enerji Bakanlığı'nca verilen cevapta, yüksek gerilim hatlarının, ödenek ve yatırım programı elverdiği sürece yer altına alınmaya çalışılacağı belirtilerek Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) ın 09 Eylül 2007 tarihli yazısında şöyle denildi:

 

"İlgi yazınız Bakanlığımızca incelenmiştir. Bakanlığımız ve Kuruluşumuzun Büyükşehirlerde şehir içinde kalan Elektrik İletim Hatlarımızın yer altına alınması ile ilgili olarak Prensip kararı bulunmakta olup, ödenek ve yatırım  programlarımız elverdiği sürece yapılmaya çalışılacaktır."(Yazı için TIKLAYINIZ)

Enerji Bakanlığının bu cevabı, aydınlatıcı ve yeterli bulunmayarak tepkiyle karşılandı ve Çayyolu'nda "Kanser olmamız mı bekleniyor?" sorusunu akıllara getirdi.

ÇAP Başkanı İlhan Tezel, elektromanyetik kirliliğin Çayyolu’nun en büyük sorunlarından biri olduğunu söyleyerek, sorunun çözümü için ÇEKOD’la birlikte yılmadan yoğun olarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 ÇEKOD Başkanı M. Ramazan Öngöre, Enerji Bakanlığı'nın bu cevabının, çok farklı şekillerde yorumlanabileceğini ancak "Yüksek gerilim hatlarının kanser riskini arttırdığı ve mahaldeki Çayyolu'luların bu riski yaşamaya devam ettikleri" gerçeğini değiştirmediğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Hiç bir maliyet insan sağlığından daha önemli olamaz, olmamalı. Enerji Bakanımız Sn. Hilmi Güler'i, 28 Ocak 2004'te, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki iletim hatlarını yer altına indirecekleri taahhüdünü ifaya çağırıyoruz ve bu kapsamda Çayyolu'nda meskûn mahal üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının yer altına alınmasını veya güzergahın değiştirilmesini istiyoruz." dedi.

Yenimahalle Belediyesi Meclis Üyesi Engin UÇ ise, "Çayyolu sakinlerinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakları gözardı edilmemelidir" dedi ve tüm Çayyolu halkı ile birlikte sorunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Çevre Site Yöneticilerinden Eraslan Erbektaş, sorunun önemli ve büyük olduğunu, çözülünceye kadar tepkilerinin devam edeceğini belirtti.

GÜNCELE DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZSite Tasarımı
cayyolum.com

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği