Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ  

Konusunda Türkiye’de ilk ve etkin olan ÇEKOD BTİK’E SESLENİYOR PENCEREMDEN                         BAZ İSTASYONUNU KALDIR !          

ÇEKOD DESTEKLEDİ YARGI KARARIYLA ÇAYYOLU'NDA İKİ BAZ İSTASYONU DAHA SÖKÜLDÜ

ÇEKOD müştekilere yol gösterdi. Mahkeme, İnsan yaşamında tehlike yaratan bir hizmetin kişi yaşamının önüne geçmesinin, ona üstünlük tanınmasının düşünülemeyeceğini, hizmetin o yerde verilmesinde zorunluluk da bulunmadığını, para ile ölçülebilen bir zarar yok ise de baz istasyonlarının konumu itibarıyla insanların psikolojik yapısında yarattığı tedirginlik nedeniyle zarar verdiğinin kabul edilmesi gerektiğine hüküm verdi. Yargıtay kararı oybirliğiyle onadı, davalıların karar düzeltme talebini de reddetti ve 2 GSM Şirketine ait baz istasyonu söküldü.

ÇEKOD Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE’den alınan bilgiye göre, olayın gelişimi şöyle oldu.

Çayyolu’nun bilinen ailelerinden Meliha SELMANPAKOĞLU, ÇEKOD’u telefonla arayarak evinin bitişiğine bir baz istasyonu kurulduğunu, ikincisi de kurulmak üzere olan bu baz istasyonlarından, geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle son derece tedirgin olduğunu söyledi ve kaldırılması için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sordu. Aldığı bilgi ve yargı kararı örnekleriyle Komşusu Gülseren ARAS ile birlik olup avukatları Tolga ÇETİNKAYA’ya giderek yoğun bir hukuk savaşı başlattılar.

Açtıkları davada bilirkişi olarak atanan Gazi Üniversitesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Nesrin SEYHAN raporunda özetle, dosyaya sunulan güvenlik sertifikalarının incelendiğini, AVEA ve TURKCELL 'e ait Baz İstasyonlarının yerden 30 metre yükseklikte, Baz İstasyonu ile ev arasındaki uzaklığın ise 5 metre ve evlere yakın bulunduğunu, davacıların psikolojik olarak etkilendiğini, uzun süreli baz istasyonu kaynaklı Radyofrekans alanına maruz kalıyor olmalarının davacının geçirdiği sağlık problemleri ile ilgili hassasiyetini arttırmış olduğunu, tüm dünyada Radyofrekans alanının ileride görülebilecek olası zararlara karşı benimsenmesi gerektiğini, çeşitli ülkelerde Radyofrekans seviyesinin 0,6 Vm ye kadar düşürüldüğünü belirti.

Bilirkişi raporlarını, keşfi, delilleri ve hukuk normlarını esas alan Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi gerekçeli kararında, bilirkişiler tarafından yapılan incelemede izin belgesinde belirtilen değerlerin yönetmelikteki değerlere uygun hatta altında olduğunun belirtildiğini, ancak yönetmeliğe göre verilen izin belgesinin bağlayıcı olarak kabul edilemeyeceğini ve tek başına ölçüm sonuçlarının düşük olmasının zarar doğurmayacağı anlamına gelmeyeceğini, tesisin kurulduğu yerin yerleşim yerlerine ve davacıların konutlarına olan yakınlığı gibi diğer koşulların da göz önünde tutulması gerektiğini, hiçbir hizmetin insan yaşamı kadar öncelik ve önem taşımayacağını, İnsan yaşamında tehlike yaratan bir hizmetin kişi yaşamının önüne geçmesinin, ona üstünlük tanınmasının düşünülemeyeceğini, dava konusu olayda hizmetin o yerde verilmesinde zorunluluk da bulunmadığını, para ile ölçülebilen bir zarar yok ise de baz istasyonlarının konumu itibarıyla insanların psikolojik yapısında yarattığı tedirginlik nedeniyle zarar verdiğinin kabul edilmesi gerektiği hususlarını gerekçe göstererek 2 GSM Şirketine ait baz istasyonlarının kaldırılmasına karar verdi.

Kararın icraya konulmasıyla, geçtiğimiz günlerde önce TURKCELL sonra AVEA baz istasyonlarını söktüler.

Duyarlılık ve kararlılıkla verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Meliha SELMANPAKOĞLU, Gülseren ARAS ve Avukat Tolga ÇETİNKAYA’yı kutlar, ihtiyatlılık ilkesine verdiği öncelikten dolayı yargıya teşekkür ederiz.

İŞTE YARGI KARARLARI-Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

  www.hurriyet.com.tr/ankara/21896041.asp

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com