Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YÜKSEK GERİLİM ALTINDA EĞİTİM       

Bölge sakinleri tepkili, uzmanlar radyasyon uyarısı yapıyor YÜKSEK GERİLİM ALTINDA EĞİTİM
 
Çayyolu sakinleri, yaşam alanlarının yakınından geçen yüksek gerilim hatlarının insan sağlığına yönelik olumsuz etkilerine önlem alınmasını istiyor. Bu amaçla kurulan Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği‘nin (ÇEKOD) Başkanı Ramazan Öngöre, yüksek gerilim hatlarının özellikle çocukların sağlığı için endişe kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Çayyolu‘nun önemli bir bölümünden geçen yüksek gerilim hatları, çevrelerine yayabilecekleri radyasyon nedeniyle semt sakinlerini kaygılandırıyor. Semt sakinleri olumsuz etkilerden korunmak için ÇEKOD‘u kurdular. Dernek üyeleri, elektromanyetik araç kullanımının bir yönetmelikle sınırlandırılmasını ve yurttaşların bilinçlendirilmesini istiyor.

Yüksek gerilim hatlarından site ve okulların olumsuz etkilendiğine dikkat çeken ÇEKOD Başkanı Öngöre, "Türkiye‘nin her yerinde elektromanyetik kirlilikle savaşacaklarını" söyledi. Çayyolu‘ndaki hatlarla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığı‘na başvurduklarını, personel yetersizliği ileri sürülerek herhangi bir işlem yapılmadığını anlatan Öngöre, şöyle konuştu:

"Hiçbir yetkiliden yanıt alamadık fakat biz bu problem devam ettikçe çalışmalarımızı da devam ettireceğiz. Neredeyse sitelerimizin tamamı ve anaokulumuz gerilim hatlarının 10 ila 20 metre yakınında. Gerilim hatlarının bize bu kadar yakın olması hem kendi sağlığımız hem de çocuklarımızın sağlığı için endişelenmemize neden oluyor." Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Paker, yüksek gerilim hatlarının geçtiği bölgelerde yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Paker, bu bölgelerde biyolojik rahatsızlıklar oluşma tehlikesi bulunduğunu, hatların yaydığı radyasyonun belirlenerek, yerleşim yerleriyle arasındaki mesafenin belirlenebileceğini kaydetti. Paker şu değerlendirmeyi yaptı: "Enerjiyi verimli iletmek için yüksek gerilim şart ancak bu durum sonucunda kuvvetli manyetik güç salmıyor. Bu nedenle yüksek gerilim hatları ve insanların aynı alanda bulunması engellenmeli. Konuyla ilgili yalnızca Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği var ama bu sadece hatlara yaklaşmakla ilgili tehlikelerden bahsediyor. Oysa belirlenen bu mesafeye uysak bile manyetik alandan etkileniyoruz. Bizim ihtiyacımız olan manyetik alana göre bir çalışma yapılması ve sınırların belirlenmesi."

Cumhuriyet
18 Haziran 2010

 

Ek bilgilendirme: YGH Anaokuluna uzaklığı 35-40m.dir. YGH kaldırılması için Enerji Bakanlığına başvuru yapılmıştır. ÇEKOD

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Site Tasarımı cayyolum.com