> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

. Amacı
. Kurucu Üyeler
. ÇEKOD Yönetim Kurulu

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail: info@cekod.org


MAKALE

ATATÜRK’ÜN ÇEVRECİ YÖNÜ

M. Ramazan Öngöre

Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği Başkanı

cekod06@yahoo.com.tr

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurak ve çorak bir köy olan Ankara’da Atatürk’ün; Çankaya’dan Meclis’e gelirken gördüğü bir iğde ağacına her gün selam verdiği, bu iğde ağacının yol genişletme çalışmalarında haberi olmadan kesilmesi üzerine de ağladığı bazı kaynaklarda yer alır.

1930 yılında da, bir çınar ağacının kesilmesini önlemek için, İstanbul’dan Yalova’ya tramvay rayları getirttiği, buradaki köşkünü olduğu gibi bu raylar üzerinde 4 metre 80 santim kenara çektirerek çınar ağacını kurtardığı bilinmektedir.

"Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu fark etsin" düşüncesi Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) kurulmasında en önemli etken olmuştur. AOǒnin kuruluş sebeplerinden biri de, bozkır ortasına kurulmuş Başkent Ankara’da halkın rahatlıkla gezebileceği, nefes alabileceği, yaz, kış yeşil kalabilecek bir cennet, bir doğa güzelliği yaratma arzusu ve özlemidir.

İşte Atatürk, 1925 yılının ilkbaharında bu kararını gerçekleştirmekle; ağaç bile yetişmeyen bir yerde insanın nasıl yaşayabileceğini sorgulayanlara ve Ankara'nın devlet merkezi (Başkent) oluşunu affedilmez bir hata sayanlara en güzel cevabı vermiştir.

Dünya “Çevre” sözünü 1980’den sonra kullanmaya başlamışken, Atatürk 1925-1930 yıllarında çevre konusuna verdiği önemi, kararları ve davranışları ile göstermiştir. Böylece Atatürk dünyaya somut bir “Çevre Dersi” vermiştir.

Böylesine ileri görüşlü ve çevreci bir lider yetiştirmişken, Sn. Çevre ve Orman Bakanı’nın ağzından, “Atatürk`ün miraslarından biri olan AOÇ, 1938`den günümüze, 65 yıldır ihmal edilmiş, korunamamıştır” itirafını duymak ne hazin… Son olarak 15 gün önce, Atatürk Orman Çiftliğinin arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devrini öngören teklif yasalaştı.

Ankara'nın Başkent oluşunu affedilmez bir hata sayanlara karşı bir simge olan AOǒnin ihmali umarız önlenir ve AOÇ korunur. Dileğimiz bu, yorum sizin…

(Kaynakça: www.aoc.gov.tr/tarihce.html, www.bilinmeyen.com/makale.php?id=950, Yeni Şafak/19.09.2003)

 Site Tasarımı
cayyolum.com

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği