Her hakkı saklıdır

 
   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIK

Alacaatlı Dodurga bölgesindeki kaçak baz istasyonları yıkıldı

Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, yasal düzenlemelere aykırı biçimde kaçak olarak kurulan baz istasyonlarına göz açtırmıyor.  Daha önce de kaçak baz istasyonlarına geçit vermeyen Yenimahalle Belediyesi, Alacaatlı Dodurga bölgesinde imarda yeşil alan olarak görünen yere yapılandırılmış 4 adet baz istasyonun yıkımını önceki gün gerçekleştirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Halk sağlığını tehdit eden ve izinsiz olan bu tür baz istasyonlarına Yenimahalle’de geçit vermeyeceğiz” diye konuştu.

Zabıta 24  saat alarmda
Yapılan incelemeler sonucunda ruhsatsız olduğu belirlenen Avea, Vodefone ve 2 adet Turkcell baz istasyonu, Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkıldı. Alınan encümen kararıyla başlatılan yıkım işlemi, baz istasyonlarının izinsiz ve sağlıklı yaşam hakkını tehdit ettiği gerekçeleri ile tamamlandı. Özellikle yeşil alanların çok olduğu Batıkent ve Çayyolu bölgesinde Zabıta Ekiplerinin 24 saat alarmda olduğunun altını çizen Başkan Yaşar, “GSM şirketleri yüklenmeleri gereken maliyeti düşük tutmak amacıyla meskun mahalde baz istasyonları kurmak istiyorlar. Ama kurulabilecek alanlar bellidir. Aksi durumda yapılandırılan baz istasyonlarına izin vermemiz mümkün değildir. Özellikle yeşil alanların çok olduğu bölgelerimizde Zabıta Müdürlüğümüz gece gündüz alarmda” diye konuştu.

Yasal sorumluluk belediyelerin
Baz istasyonları ile ilgili yasal sorumluluğun belediyelere ait olduğunun altını çizen Fethi Yaşar, bu istasyonların hangi şartlarda ve teknik özelliklerde kurulması ile ilgili yasal düzenlemelerin müfredatta açıkça belirtildiğini söyledi. Bölgelerindeki tüm baz istasyonlarının inceleme altına alındığını belirten Yaşar, incelemeler sonucunda yasaların verdiği yetkiyi kullanarak gerekeni yapacaklarını ifade etti.

http://www.cayyolu.com.tr/haber/Alacaatli-Dodurga-bolgesindeki-kacak-baz-istasyonlari-yikildi/44971

 

SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com