> Ana sayfa

> ÇEKOD'u Tanıyalım

> Duyurular

> Basında ÇEKOD

> ÇEKOD'un Etkinlikleri

> İlgili Linkler

> Bir Portre

     Prof. Dr. Nesrin Seyhan

> EMK İle İlgili Sunumlar

> Birlikte Yürütülen Akademik Çalışmalar

> Sağlık Bakanlığı Ne Diyor

> Elektromanyetik Kirlilik Mevzuatı

> ÇEKOD'a Üyelik

>Aydınların Görüşleri- Tepkileri

-Şükran Kozalı-Yazar

-Sema Gülez- İş Kadını

ÇEKOD
Adres:
Koru Mahallesi Doğa Sitesi Yönetim Merkezi Çayyolu-ANKARA

Tel: 240 77 47

Tel: 236 10 33

e-mail:

 info@cekod.org,

cekod06@yahoo.com.tr

Talepler, yoğunluk nedeniyle 10 gün içinde cevaplanmaya çalışılmaktadır.


www.cekod.org

 

TELEVİZYON

Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr Nesrin SEYHAN ile ÇEKOD Başkanı M.Ramazan ÖNGÖREnin Baz İstasyonları ve Yüksek Gerilim Hatları konusunda açıklamalarda bulunduğuÖzgün ÖZCAN yapımı Gökkuşağı adlı programın yayını, yoğun talep üzerine Kanal B televizyonunda 11 Ocak 2008, 28 Mart 2008 ve 07 Nisan 2008 tarihlerinde  tekrarlanmıştır.

İzlemek için tıklayınız.

 

 

 

 

www.cekod.org

GENÇLER DÜMTEK şarkısı HADİSE tıklayınız   SUNU tıklayınız     ÖDÜL  tıklayınız   BİLİNÇLENDİRME  tıklayınız

 ÇEKOD, “GENÇLİĞİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI”NI SÜRDÜRÜYOR

AVNİ AKYOL İLKÖĞRETİM OKULUNDAYDIK

Avni AKYOL İlköğretim Okulundaki etkinliğimizde gençlerin gözü, zekâ ve bilinçle parlıyordu.

Güven duyduk

ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği, Elektromanyetik kirlilik tehlikesinden gençlerimizi korumak için “Gençleri Bilinçlendirme Çalışmaları”nı sürdürüyor.

Türkiye’de konusunda ilk ve tek dernek olan Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği (ÇEKOD), “gençleri” elektromanyetik risklerden korumak için 2008 Yılında başladığı etkinlikleri 2009 yılında da sürdürüyor.

Ankara Valiliğinin onayı, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle sürdürülen ve bir tanesi de Ankara Çayyolu’nda Avni AKYOL İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen etkinliğe çocukların ilgisi yoğun oldu.

Toplantıya başlanmadan önce, ÇEKOCAN rozetleri takıldı, herkes ÇEKODCU oldu. “Elektromanyetik Kirlilik Etmenleri” başlıklı broşürler çocuklara dağıtıldı. Sonra, "Hadise" izlendi, Eurovizyon şarkı yarışmasında başarılar dilendi.

Çekod Başkanı M. Ramazan ÖNGÖRE tarafından yansı cihazıyla yapılan sunumda, elektromanyetik alan ve kirlilik tanımları ile kirlilik sebepleri ve çocukların neden daha çok risk altında oldukları, cep telefonunun tehlikeleri, nasıl kullanılması gerektiği ve elektromanyetik kirlilikten ne şekilde korunabilecekleri anlatıldı.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent AKGÜNGÖR ve Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim Uzmanı Hayrullah KAHYAOĞLU konularında tıbbi ve teknik bilgiler verdiler ve soruları cevapladılar.

Gençlerden, Deniz DEMİRBAŞ, Ozan İSKENDEROĞLU, Senanaz AYDIN, Elim BELLİKLİ, Furkan KÜÇÜKBAŞOĞLU, Zeynep OĞUZ, Meltem KARAKAN, Cerit YİĞİTER, Elif Sıla CESUR, Umut GÜRSU, Hande Dilara KİRACIOĞLU, Altay TOPRAK, Ilgaz TEZİŞ, Can AYDIN, Onur YURDUSEVEN, Cihanşah Batuhan ÜSTÜNEL, Can KOCAGİL, İhsan YÜNKÜ, Erhan Beste GÜVENİR, Beyza ÇAVDAR, Yiğitcan KAMA, Meltem KARA, İpek BASGIN, Uygar KIZILKOCA, Gülen KOÇ; bilinçli ve bilimsel soruları ve cevaplarıyla katılımcıların beğenilerini kazandılar.

Bazı gençler Çekocanlar’ın tanıtımına ilişkin yarışmaya, şiir, resim veya müzikle mutlaka katılacakları söylediler. Kendilerine şimdiden başarılar diliyoruz.

Etkinlik sonunda, elektromanyetik tehlikelerden korunmak için cep telefonuna dikkat çeken okul yönetiminin haklı olduğu anlaşıldı. Katkıları nedeniyle başarılı eğitimci Okul Müdürü Cevat CESUR adına, etkinlik düzenlenmesinde emeği geçen Okul Müdür Yardımcıları Nurdan GÜNGÖR ve Serap AYDIN’a plaket verildi.

Teknik desteği Genel Sekreterimiz Yavuz GERÇEK, Saymanımız Namık ÖNER, Yüksek Mühendis Zümrüt YILMAZER tarafından verilen etkinlik başarılı geçti.

Avni AKYOL İlköğretim Okulundaki etkinliğimizde gençlerin gözü, zekâ ve bilinçle parlıyordu. Güven duyduk.

 

Elektromanyetik risklerden korunmak için ÖNLEMİNİZİ ALIN

Önlemler 1 için tıklayınız             Önlemler 2 için tıklayınız                                       

       Önlemler 3 için tıklayınız

BAZ İSTASYONLARINA KARŞI HUKUKİ TAVSİYELER
1-KAT MALİKLERİ AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
2-KİRACI AÇISINDAN HUKUKİ DURUM
3-KOMŞULUK HUKUKU AÇISINDAN DURUM

DERNEĞİMİZCE TAKİP EDİLEN DAVAYA AİT MAHKEME KARARI ve BİLİRKİŞİ RAPORU ÖZETİ
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan ve Ankara Asliye Hukuk Mahkemesince kabul edilerek kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin karar verilen 27 sayfalık Raporda özetle şöyle denilmektedir:

İMZA KAMPANYASI ASKIYA ALINARAK İPTAL EDİLDİ
2007 yılında ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte Ali Rıza Bey Ormanında üçyüz kişinin, Atapark’ta bin kişinin katılımıyla toplantılar düzenlenmiş
ve ÇAYYOLU PLATFORMU’nun önderliğindeki başlatılan imza kampanyasında on binin üzerinde imza toplanmıştır. Onbin imza ve yirmi iki dernek adına, tespit, öneri ve talepleri iletmek üzere 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sn. Osman PEPE’den ÇAYYOLU PLATFORMU ile birlikte talep edilen randevu; uzun bir süre beklenmesi ve ülkenin seçim ortamına girmesi üzerine, yeni Bakan gelene kadar askıya alınarak iptal edilmiştir.

YÜKSEK GERİLİM HATLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

BAZ İSTASYONLARI ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK
Hukukçu, Haritacı ve Gazi Üniversitesi GNRK Merkezinin Fizikçi ve Biyofizikçi akademisyenleri tarafından hazırlanan ve Çayyolu’nda kurulu bir kule baz istasyonunun kaldırılmasına ilişkin Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi kararına esas olan 27 sayfalık Bilirkişi Raporunda özetle şöyle denilmektedir:
“-Mahallinde yapılan keşif esnasında Doğa Sitesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı tepkili oldukları ve kaldırılması yönünde pankartlar astıkları gözlenmiştir.

 

Site Tasarımı
cayyolum.com 

 ÇEKOD - Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği

www.cekod.org