Her hakkı saklıdır


   ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ  

EMO İSTANBUL EEMKON 2017 KONGRESİNDE “KENTLERDE ELEKTROMANYETİK ALANLAR VE ETKİLERİ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

EMO İstanbul tarafından; 16-18 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul‘da Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi’nde “EEMKON 2017 Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi” kapsamında “Kent ve Elektrik Sempozyumu” içinde “Kentlerde Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri” konulu bir panel düzenlendi. EMO İstanbul ‘un daveti üzerine panele Derneğimiz adına Başkan M. Ramazan Öngöre konuşmacı olarak katıldı.

18 Kasım Tarihinde İTÜ den Prof. Dr. Özcan Kalenderli başkanlığında gerçekleştirilen panelde diğer konuşmacılar; Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Selim Şeker, Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Çerezci idi.

İTÜ den Prof. Dr. Özcan Kalenderli, konunun çevre ve insan sağlığı için önemli olduğunu, bu yüzden konunun, uzman bilim insanları tarafından bir kez daha irdelenmesini sağlamak için kongre kapsamına alındığını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Selim Şeker, Elektromanyetik radyasyonun etkileri konusunda dünyada artan sayıda araştırmalar yapıldığını, bu araştırmalarda yeni etkilerin ortaya çıktığını, buna istinaden İsveç ve diğer gelişmiş ülkelerde maruziyet sınırlarının sürekli düşürüldüğünü, esasen; Elektromanyetik radyasyonun sadece termal etkisinin dikkate alınarak ölçü ve sınırlama getirilmesinin ve “Radyasyon, sadece enerjinin elektron kopararak kimyasal bağları kırdığında kansere sebep olur” yargısının yanlış olduğunu anlattı.

Sakarya Üniversitesi, Elektromanyetik Araştırma ve Uygulama Merkezi (SESAM) Müdürü Prof. Osman Çerezci, Nilüfer, Kadıköy Belediyesi gibi bazı kamu kuruluşları ile işbirliği içinde olduklarını, elektromanyetik alanlarda pek çok saha çalışma ve araştırmalar yaparak raporlar hazırladıklarını, mikrodalgaların, DNA’yı onararak kanseri engelleyen melatonini azaltması sonucu vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı ve başta beyin hücrelerinin ölümü ve beyin tümörlerinin oluşumu olmak üzere pek çok olumsuzluklara sebep olabildiğini anlattı, bu yüzden eğitim çalışmaları yaptıklarını, zararları en aza indirmek için en akılcı yolun, teknolojiyi bilinçli şekilde kullanmak olduğunu söyledi.

ÇEKOD Başkanı, M. Ramazan Öngöre, ÇEKOD-Çayyolu Elektromanyetik Kirlilikten Korunma Derneği’nin, “Elektromanyetik kirliliklerin yarattığı tehlike konusunda; bireyin ve toplumun bilinçlendirilmesi, tehlikenin yaratanlarca önlenmesi, uygun mevzuat oluşturulması, önlem alınması-aldırılması” için 2003 yılında komisyon olarak çalışmalara başladığını ve 2006 yılında da resmen kurulduğunu, ihtiyatlılık ilkesi çerçevesinde, “Teknolojiden Vazgeçmeden Zararlarından Korun” sloganı altında farkındalık yaratma, bilinçlendirme, eğitim ve mevzuat oluşturulması hususlarında samimi duygularla örnek çabalar sarf ettiklerini, bilim kuruluşu olmadıkları için bilgi kirliliğinden kaçınmaya çalıştıklarını, bu yüzden, ilgili kurum ve bilim insanı ve kuruluşlarından tercümelere dayalı bilgilendirmelerle yetinmeyip saha ve laboratuvar çalışmalarına ağırlık vermelerini ve ülkemize uygun normları geliştirmelerini beklediklerini anlattı.

(M. Ramazan Öngöre’nin sunumunu izlemek için tıklayınız)

ANA SAYFAYA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Site Tasarımı cayyolum.com